Réthelyi Miklós nyitotta meg a Szépművészeti Múzeum új kiállítását, a Múmiák testközelben című tárlatot, mely a múzeumban őrzött négy múmiát, valamint az azokon elvégzett tudományos vizsgálatok eredményeit mutatja be.

A Múmiák testközelben című programnak a múlt életre keltése volt a célja azáltal, hogy a modern technikának köszönhetően alaposabban megismerhetjük a múmiák testfelépítését, testük jelenlegi állapotát, és végre rájöhetünk, hogy miben haltak meg – fogalmazott a nemzeti erőforrás miniszter.

Réthelyi Miklós tájékoztatott arról is, hogy a budapesti múmiaprojektnek köszönhetően a múmiákról, valamint a rajtuk elvégzett vizsgálatokról egy 3D-s film is készült, melyet június 9. és október 22. között minden érdeklődő megtekinthet a Szépművészeti Múzeumban. A CT-vizsgálatoknak köszönhetően közelebbről is megismerhetjük azokat az embereket – fogalmazott -, akik számára a természet nem csak egy díszlet volt, hanem ők maguk is részei voltak annak.

Fotó: Botár Gergely

A tárlat segít megismerni az egykor élt egyiptomiak hitvilágát, a mumifikálás technikáját, a korszak halotti művészetét, de az arcrekonstrukciónak köszönhetően a látogatók azt is megtudhatják, hogy miként nézett ki az egyik múmia – tájékoztatott megnyitóbeszédében Liptay Éva, az egyiptomi gyűjtemény vezetője. Hozzátette: a kiállításon minden múmiához érdekes témákat rendeltek, így az érdeklődők megtudhatják, miként álltak hozzá az ókori egyiptomiak az egészséghez, élethez és halálhoz, mit gondoltak a halál utáni életről, valamint megismerkedhetnek a balzsamozás technikájával is.

Az egyiptomi gyűjtemény vezetője elmondta: a tudományos eszközök lehetőséget adtak arra, hogy úgy vizsgálják meg a múmiákat, hogy azok semmiféle károsodást ne szenvedjenek el, és anélkül lehetett rekonstruálni testük alakját és arcuk vonásait, hogy akár csak egy újjal is hozzájuk értek volna.

(kormany.hu)