Nem egészen egy esztendő múlva elkészül a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) mintegy 12 milliárd forint értékű – 90%-ban uniós, 10%-ban hazai finanszírozású – fejlesztési projektje. Megvalósulása révén az Egyetem egyedülálló lehetőséghez jut: nem csak a világ egyik legjobbjaként jegyzett zenei felsőoktatási intézmény lesz, hanem az egyik legszebb hangversenyközpont is, amelyhez világhírű akadémia társul. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem korszakos jelentőségű fejlesztési projektjének munkálatait tekintette meg szerdán.

A minisztert a Liszt Ferenc téri építkezésen tartott bejáráson Batta András, az egyetem rektora kísérte végig. A bejárás napja jelképes dátum a magyar zeneművészet életében, hiszen június 27-e a Zeneakadémia nemzetközi hírű professzorának, Harmath Artúr születésének dátuma is.

fotó: Árvai Károly

A rekonstrukció célja, hogy a kiemelkedő műemléképület megújuló régi értékei a lehető legjobban szolgálják az Egyetem stratégiai céljait, ezen belül a legmagasabb szintű oktatást és hangverseny-életet. Az előbbi cél érdekében az épületben e két fő funkció korszerű követelményeknek megfelelő működését közvetlenül szolgáló tereket kell kialakítani, megőrizve ezzel a Zeneakadémia méltán kedvelt, és megszokott atmoszféráját.

Az egyetem a jövőben nemcsak felsőoktatási, hanem zenei központként is működni kíván. Amellett, hogy befogadó koncertek színhelyeként válik majd Budapest kulturális életének egyik fontos centrumává, a hangversenyélet más hazai szereplőinek kínálatát kiegészítő, velük továbbra is együttműködő, hangverseny-szervező tevékenységre kívánja alapozni a teljesen megújuló Liszt Ferenc téri épület hangversenytermének és opera-színházának programját.
Az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával mintegy 12 milliárd forintból valósul meg a Liszt Ferenc téri palota teljes körű rekonstrukciója.

fotó: Árvai Károly

A munkálatok 2012 szeptemberében kezdődtek meg, 2011. október-november hónapjaiban elkészültek az alap-megerősítési munkák, amelynek során 4360 méter hosszon több mint 1200 betonoszlopot fúrt a kivitelező. Ezt követően a terveknek megfelelően a tetőtéri szinteken és az épület körút-felőli hátsó traktusaiban nagy erővel folytak a korábbi évtizedek szükségmegoldásából következő, mára korszerűtlen beépítéseket is eltávolító bontási munkálatok. Ezzel párhuzamosan megkezdődött a szerkezet-megerősítés, amely során idáig 385 tonna betonacélt és 2430 m3 betont dolgozott fel a kivitelező. A több mint 100 éves épület tartószerkezeteinek megerősítését követően, a szerkezetépítés utolsó fázisaként az új, modern gépészeti tereket elrejtő épületrész eléri legmagasabb pontját. A kivitelezés 2012 nyarára végső fázisához érkezett, a beruházás befejezése 2013 nyarára várható, így a 2013-as 14-es tanévet már a megújult épületben kezdhetik az LFZE oktatói és hallgatói.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma)