Az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociális, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsának (EPSCO) mai ülésnapján Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiáról beszélt, és a munkavállalók szabad mozgásának elve mellett érvelt. Balog Zoltán a tanácsülés margóján tárgyalt Henri Malosse-szal, az Európai Gazdaság és Szociális Bizottság elnökével is.
A litván EU-elnökség utolsó EPSCO tanácsülésének első napjára kiutazó magyar delegációt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere vezette. A nap folyamán elsősorban foglalkoztatási és szociálpolitikai kérdések voltak napirenden: elfogadták a női vállalatvezetők arányának javításáról szóló és az ún. anti-diszkriminációs irányelv-tervezetről készült előrehaladási jelentéseket, valamint jóváhagyták a nemek közötti egyenlőség előrehaladását segítő intézményrendszer hatékonyságáról szóló tanácsi következtetéseket és a romák integrációját szolgáló hatékony tagállami intézkedésekről szóló tanácsi ajánlást is. Balog Zoltán az ülés során ismertette a magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia folyamatban lévő aktualizálásával kapcsolatos intézkedéseket.
A délelőtti ülést követő munkaebéden a miniszterek megvitatták a Bizottság legújabb, a szabad mozgás jogáról szóló közleményét. Balog Zoltán kiemelte, hogy az Európai Unió állampolgárai számára a szabad mozgás elsődleges célja a munkavállalás és a szakmai tapasztalatszerzés, amivel a fogadó állam GDP-jének növekedéséhez is jelentősen hozzájárulnak, ezért annak korlátozása nem lehet megoldás semmilyen problémára.
A miniszter félrevezetőnek nevezte, hogy a nyugati országok a szociális ellátásokkal való visszaélés eszközeként tekintenek a szabad mozgásra. Ugyanakkor elismerte: természetesen léteznek visszaélések, ám ezek visszaszorításában a közép-kelet európai országok is érdekeltek és elkötelezettek. A visszaélések ellen küzdeni kell, de azok semmi esetre sem kérdőjelezhetik meg a munkaerő szabad áramlásának elvét.
A délelőtti tanácsülést követően a miniszter találkozott Henri Malosse-szal, az Európai Gazdaság és Szociális Bizottság elnökével, aki meghívta Balog Zoltánt a Bizottság februári plenáris ülésére, hogy tartson előadást a romák helyzetéről.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma)