Napjaink egyik legtöbbször használt kifejezése a biztonság, mely a számos kontextus mellett, napjainkra a kémiai biztonság fogalmával bővült ki - hívta fel a figyelmet Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a Kémiai Biztonság Napja elnevezésű konferencia megnyitóján.

Az ipari forradalommal párhuzamosan, a kémiai biztonság új tudományok és intézmények születését eredményezte - emlékeztetett Réthelyi Miklós. Mint mondta, ehhez a hatalmas fejlődéshez a hazai szakemberek is hozzájárultak, hiszen a tizenhat magyar Nobel-díjas közül négyen a kémia területén végzett munkájukért kapták az elismerést.

A miniszter rámutatott, hogy napjainkban szemtanúi vagyunk a tudomány és a technika térhódításának, emiatt a termelőeszközök és fogyasztási cikkek előállítására komoly vegyipari háttér alakult ki. Ma már a mezőgazdaság, a gyógyszergyártás és a kozmetikai üzletág is elképzelhetelen lenne kemikáliák nélkül - tette hozzá.

Fotó: Árvai Károly

Az ipari fejlődéssel párhuzamosan azonban - fogalmazott Réthelyi Miklós - megjelent a kemizáció árnyoldala is: a vegyi katasztrófák, az egészség és a környezet nagyfokú károsításának lehetősége. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az életre veszélyt jelentő vegyi anyagok elterjedése globális jelenség. Emiatt fontos - folytatta - a kémiai biztonság nemzeti és nemzetközi feltételeinek kialakítása, ami globális, illetve nemzetközi szinten koordinált és harmonizált joggyakorlatot követel. Ezzel összefüggésben a miniszter emlékeztetett, hogy a kémiai eredetű veszélyek elleni védekezésben Magyarország és az Európai Unió mind jogszabályi, mind intézményi szinten az élen jár.

A politikus szólt arról is, hogy rendkívül komoly figyelmet kell fordítanunk a megelőzésre. Emlékeztetett: ennek szellemében lépett hatályba - a világon az elsők között - a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény. E kérdést kiemeltnek minősítve 2006-ban az Európai Unió elfogadta a veszélyes vegyianyagok regisztrálását, értékelését és engedélyezését tartalmazó rendelkezést - tájékoztatott.

E rendeletnek megfelelően - folytatta a miniszter - 2007. június 1-jén megkezdte működését az Európai Vegyianyag Ügynökség, melynek feladata, hogy Európa-szerte összehangolja a vegyianyagok kezelését, továbbá információkkal, útmutatásokkal segítse az érintetteket. A feladatok ellátására létrejött az Országos Kémiai Biztonsági Intézet, amelynek célja, hogy megvalósítsa a hazai és az európai uniós elvárásokat.

Fotó: Árvai Károly

Réthelyi Miklós kitért arra is, hogy a kémiai biztonság új fogalom, ugyanakkor új feladatokat is ró a fejlesztőkre. Hiszen - mint mondta - a korábbiaknál biztonságosabb vegyianyagokra van szükségünk. Kiemelten fontos ezzel összefüggésben az oktatás és tájékoztatás, ugyanis következetesebben kell érvényesülni az egészséghez való jognak e területeken is - sorolta a politikus.

A miniszter kifejtette, hogy a kémiai biztonsággal új kötelezettségei jelentkeztek a vegyianyagokat gyártó, forgalmazó és továbbfeldolgozó vállalatoknak. Ezen túlmenően - ismertette - arra is vigyázni kell, hogy a kémiai biztonság ne hozza versenyhátrányba az Európai Unió területén működő vállalkozásokat.

Réthelyi Miklós beszélt arról is, hogy a kémiai biztonsági tevékenységeket elsődlegesen az egészségügyért felelős tárca és az egészségügyi hatóság koordinálja. Ez természetesen nem csökkenti a többi tárca jelentőségét, hiszen szükség van a párbeszédre és a feladatok összehangolására - hangsúlyozta a nemzeti erőforrás miniszter.

Beszéde zárásaként a politikus kiemelte, hogy a kémiai biztonság mellett nagyon fontos a személy biztonságáról is beszélni, ezzel összefüggésben pedig - tette hozzá - a minisztérium feladata, hogy művelt, egészséges és a kultúrában járatos emberek kerüljenek ki az iskolákból.

(kormany.hu)