A V4 országok felsőoktatási döntéshozói és szakértői találkoztak az Emberi Erőforrások Minisztériumában 2014. március 28–án. A tanácskozás egyik fő célkitűzése volt, hogy ráirányítsa a figyelmet a Nemzetközi Visegrádi Alap (NVA) ösztöndíj és támogatási programjainak sikerére és, hogy elősegítse a versenyképes tudással rendelkező diplomás fiatalok képzését a közép-kelet-európai régióban.
A találkozón, melynek keretében elsőként Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kétoldalú megbeszélést folytatott Dušan Čaplovič-csal, a szlovák Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sport Minisztérium tárcavezetőjével csütörtökön, megosztották a V4 ösztöndíjasok 2013 novemberében megtartott Alumni konferenciájának tapasztalatait.
Szó volt arról, hogy miként lehet növelni a V4 országok súlyát, szerepét, részvételét a nemzetközi mobilitásban, s miként lehet népszerűbbé tenni a közös diplomákat adó képzéseket. A lengyel fél hangsúlyozta a V4 országok kutatási együttműködésének fontosságát a sikeres EU-s pályázati projektek elnyerése és megvalósítása érdekében.
A cseh fél javasolta, hogy legyen együttműködés a szakképzés jó gyakorlatainak megosztásában, a szlovák fél a műszaki képzés fontosságára hívta fel a figyelmet. A felek megállapodtak, hogy fontosnak tartják a felsőoktatásban a duális képzést, ami a gazdasági és üzleti szektor együttműködésével megvalósított felsőoktatási alapképzést jelenti, és együttműködést kezdeményeznek ezen a területen.
A több mint 10 éve működő, oktatási programokat is koordináló Nemzetközi Visegrádi Alap és a visegrádi országok közötti kapcsolatokra példaértékkel bíró regionális együttműködésként tekinthetünk. 2013 júniusától Magyarország látja el a V4 soros elnöki teendőket, a visegrádi együttműködésben tükröződnek a Keleti Partnerség jegyében folytatott politikai és külügyi törekvések.
(Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)