Csodálatra méltó, ahogy a Pincekórházban dolgozó mentősök életüket kockáztatva mentették a sebesülteket, és éjt nappallá téve küzdöttek az emberekért 1956-ban – jelentette ki Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter csütörtökön, az 56 hőseinek emléket állító kiállítás megnyitóján.

Réthelyi Miklós az ünnepélyes megnyitón úgy fogalmazott: azok, akik a forradalom idején kerültek kórházba, mert fegyvert ragadtak a fél világot térdre kényszerítő szovjet barbarizmussal szemben, nem csak a körút kapualjaiban ismerték meg a bajtársiasságot, hanem a Pincekórház falai között is. Hiszen azok is hősök voltak, akik nehéz körülmények között a sebesültek életéért küzdöttek vagy a golyózáporban cipelték a meglőtt pesti srácokat – tette hozzá.

fotó: Horváth Ernő

A miniszter kifejtette, harminchárom évig rázárták a forradalom emlékére a pinceajtót, de a tárlat megnyitásával feltárul ennek a kis kórháznak az ajtaja, és megismerhető lesz a forradalmárok emléke. A kiállítás a bajtársiasságot, az összetartozás lélekemelő pillanatait örökíti meg - fogalmazott.

Réthelyi Miklós elmondta, a Pincekórházban dolgozó emberek tudták, hogyha leverik a forradalmat nem maradnak büntetlenül, de orvosi esküjük szerint azt tették, amit megkívánt az emberség és a szeretet parancsa. Éppen ezért csodálatra méltó, ahogy a pincekórházban dolgozó mentősök életüket kockáztatva mentették a sebesülteket és eközben nem tettek különbséget ember és ember között. Ez a kiállítás segít abban, hogy közelebb kerüljön hozzánk 1956 emléke, melyben történelmi szerepet kaptak az orvosok és a mentősök is – fűzte hozzá.

fotó: Horváth Ernő

Háttér

1956 őszén, a súlyos fegyveres harcok kibontakozása idején a Markó utcai légoltalmi pincerendszer második világháborúban is betegellátásra kialakított helyiségeit segélykórházzá alakították át. Az ideiglenes jelleggel működött Pincekórházban - dr. Orovecz Béla főigazgató irányítása mellett - a mentők fogadták a harcokban megsebesült embereket, és felkészültek a tömeges sérülésekre: gyógyszereket,  kötszert, fájdalomcsillapítót szereztek be. Minthogy a budapesti utcákon a közlekedés mind nehezebbé vált, a mentők a kórházba szállításig a fekvőbetegeket a Markó utca légoltalmi pincehelyiségeiben helyezték el, ahol egy kisebb műtő is üzemelt. Így az orvosok a legsúlyosabb sérülteket és betegeket szükség esetén meg is operálták.

A kiállítást az egykori Pincekórház helyén, a Markó utcai Mentőpalota pincehelyiségében rendezték be. A kiállításról részletek a Kresz Géza Mentőmúzeum honlapján olvashatók.

(kormany.hu; mentomuzeum.hu)