A Nemzeti Erőforrás Minisztérium a 2012-es évben 100 milliárd forint uniós forrást biztosít a hazai felsőoktatási intézmények számára, mindamellett, hogy az intézményekkel közösen megkezdi a felsőoktatás középtávú fejlesztési stratégiájának kidolgozását is. Az uniós alapok (ESZA, ERFA) által biztosított források elsősorban az egyetemek és főiskolások oktatási minőségének fejlesztését és a kiválóság kiemelt támogatását szolgálják.

A felsőoktatás átalakításáról szólva Réthelyi Miklós elmondta: a felsőoktatási törvényt a parlament az elmúlt év végén elfogadta, s jelenleg a törvény rendelkezéseinek megvalósítása zajlik a minisztériumban. A következő lépés az oktatási rendszer átalakításában a Magyar Akkreditációs Bizottság megalakulása volt, a következő fontos teendő pedig a szükséges fejlesztések véghezvitele, melyek az Új Széchenyi terv keretén belül valósulnak majd meg – tájékoztatott a miniszter, hozzátéve: egy 100 milliárd forintos keretről van szó, mely összeg a felsőoktatás megújítását és átalakítását kívánja elősegíteni.

Réthelyi Miklós (fotó: Pelsőczy Csaba)

A nemzeti erőforrás miniszter tájékoztatást adott arról is, hogy a napokban elkészült az Intézményi Fejlesztési Terv Módszertani Útmutatónak egy előzetes formája, melyet a mai napon, kedden kapnak kézhez az oktatási intézmények vezetői. Ez az útmutató azt célt szolgálja, hogy az intézmények is ki tudják fejezni véleményüket arról, hogy szerintük mik igényelnek leginkább fejlesztést, hogy végül olyan területekre fordítsák ezeket a pénzeket, ahol valóban szükség van rájuk.

A miniszter kijelentette, hogy a magyar oktatást úgy kívánja a kormány a jövőben átalakítani, hogy a rendszer jellegéből (a bölcsész és jogászképzés túlsúlya a matematika-, természet- és gazdaságtudománnyal szemben) adódó versenyhátrányt meg tudják szüntetni. Az említett 100 milliárd forintos támogatás ésszerű elosztásával is ezt a célt kívánja szolgálni a kormány – szögezte le Réthelyi Miklós.

Kis Norbert (fotó: Pelsőczy Csaba)

Kis Norbert az idei év első felében megjelenő támogatási projektek fontosabb súlypontjairól beszélt. Példaként említette, hogy a jövőben nagyon fontos lesz a kiemelkedő tehetségű hallgatók és oktatók támogatása, melyre a Nemzeti Kiválóság Program kínál lehetőséget 6,5 milliárd forintos kerettel. Ezzel kívánja a kormány az elmúlt évtizedek mennyiségelvű oktatáspolitikája helyett a minőségelvű oktatáspolitikát meghonosítani – fogalmazott a felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár.

Másik fontos fejlesztési irány az oktatási intézmények versenyképessé tétele nemzetközi színtéren - mutatott rá Kis Norbert, hozzátéve: ennek részeként külföldi hallgatókat kell Magyarországra vonzani, illetve elő kell segíteni a magyar hallgatók mobilitását, ösztönözni kell külföldi részképzésüket.

fotó: Pelsőczy Csaba

A szaktárca célkitűzése az is, hogy a hazai gazdaság és a felsőoktatási intézmények között megerősödjön a képzési-kutatási együttműködés, hiszen a kormány célja az, hogy a felsőoktatás minőségének javításán keresztül végső soron a magyar gazdaság is erősödjön.

(kormány.hu)