Ha nem kezdünk el egy olyan gazdasági fejlesztési fókuszú szociálpolitikát, ami az embereket jobb helyzetbe hozza, és csak az állapotfenntartásra és a szinten tartásra koncentrálunk, az öngyilkos dolog. Európának azt kellene meglátnia, hogy a jövője múlik ezen - hangsúlyozta Balog Zoltán a romakérdéssel kapcsolatban az M1 Ma reggel című műsorában szerdán.
A társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár ugyanakkor leszögezte: olyan átfogó európai stratégiára van szükség, ami bőrszíntől függetlenül esélyt jelenthet mindenki számára.
Balog Zoltán kijelentette: a féléves uniós elnökség alatt világossá kell tenni, hogy a roma program megalkotásában minden tagállamnak részt kell venni. Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök Bécsben reményét fejezte ki, hogy a magyar elnökség végéig létrejön egy európai uniós roma-stratégia.
Európa jövője a tét
Az alapkoncepció Brüsszelben az, hogy van egy elnyomott kisebbség, akin segíteni kell - mondta az államtitkár, majd hozzátette: Magyarországra nézve ez nem igaz. Az a típusú mélyszegénység, ami elsősorban Északkelet- Magyarországon kialakult, az egyformán sújt roma és nem roma embert - szögezte le a politikus arra a kérdésre válaszolva, hogy lehet-e összeurópai kérdésként kezelni a cigányság helyzetét.
Ha nem kezdünk el egy olyan gazdasági fejlesztési fókuszú szociálpolitikát, ami ezeket az embereket jobb helyzetbe hozza, és csak az állapotfenntartásra és a szinten tartásra koncentrálunk, az öngyilkos dolog. Európának azt kellene meglátnia, hogy a jövője múlik ezen - hangsúlyozta Balog Zoltán. A politikus magyarázatképpen hozzátette: azok az országok, ahol nincsen roma kisebbség, célországgá válhatnak. Elképzelhető ugyanis, hogy ezeknek az államoknak olyan vonzó lehet a szociális ellátórendszere, hogy elindulhat egy vándorlási hullám.
"Eddig etnikai problémaként kezelték a helyzetet"
Koncepciókkal tele van a padlás, éppen ezért az egyik legfontosabb dolog az európai stratégiában, hogy az eddigieket értékeljük ki - mondta. A politikus véleménye szerint eddig kizárólag etnikai problémaként kezelték a helyzetet, és nem pedig egy olyan típusú felzárkóztatási programban gondolkodtak, ami bőrszíntől függetlenül érint minden embert.
Szólt arról is, hogy Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban is sok olyan közösség van, amelyik maga rendezi el az életét, de a közös értékekhez pozitívan viszonyul. Az a lényeg, hogy a kisebbség is kapja meg azt az esélyt, amit a többség is megkap - húzta alá a társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár.
(hirado.hu/fidesz.hu)