A zene nemcsak ember és idő között tud rendet teremteni, hanem ember és intézmény között is – hangsúlyozta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter az egyetem tanévnyitóján, hétfőn.

Nagy örömünkre szolgál – folytatta -, hogy elkészült a Zeneakadémia Wesselényi utcai új oktatási épülete, és hogy megindul a Liszt Ferenc téri főépület rekonstrukciójára is, valamint reményeink szerint a 2013-as tanév már a megújult főépületben kezdődhet meg. Ez a Wesselényi utcai intézmény nem pótolja, hanem kiegészíti a két éven belül elkészülő Liszt Ferenc téri szecessziós palotát, melyben a világ egyik legszebb hangversenyterme is található – hangsúlyozta a miniszter.

Réthelyi Miklós (fotó: Horváth Ernő)

Réthelyi Miklós úgy fogalmazott: ha a zene meg tudja mérni a végtelen távolságát, a végtelen időt, akkor nekünk, zeneszerető magyaroknak, a végtelen a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem épületénél kezdődik.

A több mint száz éves múlt nemcsak gazdag zenei örökséget jelent, hanem sokrétű, magas színvonalú oktatást is, amelyet ápolni és fejleszteni kell – mondta a miniszter, majd hozzátette: itt zajlik a zenei alkotó- és előadóművész képzés, a zenetanárképzés, a magyar népzene, a jazzművészet és az egyházzene oktatása is.

Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem új épületének megnyitója (fotó: Horváth Ernő)

A miniszter kiemelte, hogy a Kormány megkülönböztetett figyelmet fordít a művészeti nevelésre – ezen belül a zeneoktatás fejlesztésére. Szeretnénk, ha komolyabb hangsúlyt kapna a hangszeres zenei képzés az oktatás rendszerében, mert - ahogy Kodály is mondta – „a zene rendeltetése belső világunk jobb megismerése, kiteljesítése” – hangsúlyozta Réthelyi Miklós.

Schopenhauer szerint a zene nem a meghatározott érzéseket, például az örömöt, a fájdalmat vagy az ujjongást fejezi ki, hanem azt, ami lényeges bennük. És hogy mi ez a bizonyos emberi lényeg, hogy milyen kapcsolatban áll a már említett végtelennel, azt a diákoknak bőven lesz idejük az itt töltött évek során megkeresni – zárta beszédét a miniszter.

(kormany.hu)