A miniszter a Budavári Palotában, a Mesterségek Ünnepe rendezvény helyszínén adta át a Népművészet Mestere-díjat augusztus 20-a alkalmából. A díjazottak hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.
Az ország népének a legnagyobb változások idején is szüksége van a hagyományban gyökerező otthonosságra. Történelmünk nem egyszer alakult úgy, hogy ezt az otthonosságot csak a magyar kultúra nyújthatta - kezdte köszöntőjét Réthelyi Miklós.
Nemzeti kultúránkat ugyanígy meghatározza, hogy az utóbbi két és fél évszázadban a néphagyomány nem csak kiaknázható forrásul szolgált az úgynevezett magasművészet számára, hanem oly sikeres értelmiségi és társadalmi mozgalmak is fűződnek hozzá, amelyek mindig a gazdagabb és boldogabb magyar jövőt szolgálták - fogalmazott a miniszter.
A Népművészet Mestere-díjat évtizedek óta olyan népművészek kapják, akik életük során nem hivatásos művészként számos bemutatón, pályázaton, kiállításokon is szerepelve, a legnagyobb elismeréseket elnyerve, a népi tudást megőrizve őrködnek a nemzeti értékeink felett - tette hozzá.
Réthelyi Miklós elmondta: hat évtized alatt több mint ötszázan kapták meg e címet. Névsorukon végigtekintve láthatjuk, hogy a zenésztől a mesemondón át a táncosig, a népművészet minden ágának és változatának művelői megtalálhatóak közöttük. A cím odaítélése nem politikai, hanem szakmai szempontok alapján történt - húzta alá a miniszter.
Büszkék lehetünk arra, hogy ez a kitüntetés kimondatlanul is mindig az egységes magyar kulturális nemzet fogalmát képviselte, és kezdettől fogva elnyerhették az országhatáron túli magyarság hagyományainak őrzői is. Több mint fél évszádos története során a Népművészet Mestere-díj mindig betöltötte küldetését, mert sikeresen járult hozzá a népművészet által is képviselt magyar tárgyi és szellemi kulturális örökség megőrzéséhez - zárta beszédét Réthelyi Miklós.
A díjazottakról készült fotókat itt érheti el.
(kormany.hu)