Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter részt vett július 2-án a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának diplomaátadó ünnepségén a Papp László Sportarénában. Az alábbiakban az ott elmondott köszöntőjének szerkesztett változata olvasható.
Tisztelt Rektor Úr! Tisztelt Egyetemi Méltóságok! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Fiatal Kollégák!
Kettős minőségben vagyok itt, hogy együtt ünnepeljük az orvosdoktorrá fogadás emelkedett pillanatait. Egyrészt, mint az egyetem rendkívüli szabadságon lévő tanára, professzora, másrészt, mint a magyar kormány minisztere. Mint az egyetem tanára, gratulálok a ma felavatandó kollégáknak. Az a sokszor nagyon kemény munka, amely 6-7 évvel ezelőtt elkezdődött – s a kezdetekre emlékezve gondolok itt elsősorban az anatómia-, a szövettan- és a fejlődéstan tanulmányokra, amelyekre néhányukkal közösen emlékezhetünk – a mai nappal jelentős határhoz, sokszorosan kiérdemelt ünnephez érkezett. Az együtt áttanult évek és a közös ünneplés után utjaik szétválnak, és mindannyian többszörös döntések elé kerülnek. Az élet során meghozandó döntéseik közül az egyik legfontosabb, az, amelyik az életüket alapjaiban fogja meghatározni az az elhatározás, hogy merre tovább. Merre tovább személyes életükben és merre tovább a szakmai érvényesülésben?
Személyes életük alakulásában, mint korábbi tanáruk, sok örömöt és boldogságot kívánok. Találják meg párjukat, tudjanak erőt meríteni a szüleikhez, korábbi évfolyamtársaikhoz, barátaikhoz fűződő kapcsolatokból, legyenek képesek terveiket, vágyaikat megvalósítani. A szakmai lehetőségekről beszélve át kall adnom a szót a miniszternek, aki egyidőben felelős az egészségért, a képzettségért, a szociális jólétért, a családok- és az ifjúság jövőjéért, és mindezek eléréséhez a kultúra és a sport nyújtotta lehetőségeket is biztosítania kell. A kormány és a minisztérium célkitűzései között a legfontosabbak között szerepel az egészség megőrzése és a betegek gyógyítása. Az egészség megőrzését szolgálja a dohányzás visszaszorítását meghatározó, nemrég elfogadott törvény. Táplálkozási szokásainkat helyes irányba terelő, a túlzott só- és cukorfogyasztás visszaszorítását célzó jogszabályt ezekben a hetekben tárgyalja az országgyűlés. Az Európai Unió elnökségét ellátó ország képviselőiként eredményes harcot folytattunk a – Magyarországon évtizedes hagyományokkal és kitűnő gyakorlattal rendelkező, de Európa nyugati részén jelentőségét veszni látszó – gyermekkori védőoltások szükségességéért és fontosságáért.
A betegek gyógyítása – itt ezt nem kell részleteznem – a magyar egészségügy sokszorosan összetett rendszerében történik. Önök előtt áll a lehetőség – kedves magyar kollégáim – , hogy ebben a rendszerben keressék szakmai és személyes boldogulásukat. Korábban ez volt az egyetlen lehetőség. Ma, a határok nélküli Európában, az Európa szerte elfogadott Semmelweis diplomával a kezükben, a magyar egészségügyi rendszerben való munkavállalás csak egyike a lehetőségeknek. Remélem, hogy az is ismert a felavatásra váró kollégák között, hogy a magyar kormány elfogadta az egészségügyi ellátó rendszer átalakítását meghatározó Semmelweis-terv koncepcióját. Az általam vezetett minisztérium feladata a részletek kidolgozása, majd megvalósítása. A részletek között első helyen szerepel a szakorvosképzés rendszerének lényeges átalakítása, megújítása. Rövid határidejű céljaink között szerepel annak biztosítása, hogy a frissen végzett kollégáink számára kívánatossá tegyük a magyar egészségügy rendszerében történő munkavállalás szakmai, megélhetési, orvoshoz méltó életpályát nyújtó lehetőségeit. Az Önök előtt álló jó döntéshez számos tényezőt kell mérlegelniük. Kérem, adjanak súlyt valamennyi tényezőnek, és ne hamarkodják el annak eldöntését, hogy mindazt, amit a Semmelweis Egyetemen tanultak, milyen körülmények között és hol akarják hasznosítani.
A felavatandó külföldi kollégáknak is sok sikert kívánok és kérem, hogy vigyék magukkal a Semmelweis Egyetem és Magyarország jó hírét.
(kormany.hu)