Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter ma, október 7-én részt vesz a bécsi magyar nagykövetség és a bécsi Semmelweis Orvosegyesület szervezésében megrendezett „A magyar népességfogyás, az aktuális demográfiai helyzet egészségügyi problémái” című pódiumbeszélgetésen.

A nagykövetségen beszélgetőpartnerei lesznek Prof. DDr. Pávó Imre belgyógyász, endokrinológus, az Eli-Lilly orvosigazgatója, az MTA tagja és Prof. Dr. Tulassay Tivadar Ph.D., a Semmelweis Orvostudományi Egyetem rektora, az MTA tagja. Levezető elnök: Prof. DDr. Birtalan Iván Ph.D. szülész-nőgyógyász.

A magyar lakosság egészségi állapota nemzetközi összehasonlításban rendkívül kedvezőtlen, és jelentősen elmarad attól, amit társadalmi-gazdasági fejlettségünk általános szintje lehetővé tenne. Egyes megbetegedések, halálokok tekintetében hazánk vezető helyet foglal el a nemzetközi statisztikákban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2009-ben a születéskor várható átlagos élettartam a férfiaknál 70,1, a nőknél 77,89 év, ami messze elmarad az Európai Unió tagállamaitól. Különösen tragikus a középkorú férfiak kimagasló halálozási aránya hazánkban.

A betegségteher túlnyomó részét a krónikus nem fertőző betegségek jelentik. E betegségek okozta korai halálozás Magyarországon többszöröse a fejlett államokénak. A KSH adatai szerint az összes korai halálozás 49,8%-a a keringési rendszer betegségeinek, míg 24,9%-a rosszindulatú daganatoknak tudható be. A szív és érrendszeri betegségek kiemelkedően nagy egészségterhet jelentenek mind egyéni, mind társadalmi szinten. Ez a tény a fenntartható fejlődés és a magyar gazdaság nemzetközi versenyképességének esélyeit is rontja.

A krónikus nem fertőző betegségek kialakulásáért túlnyomórészt életmódbeli tényezők (dohányzás, alkoholfogyasztás, kedvezőtlen táplálkozási szokások, fizikai inaktivitás) tehetők felelőssé.

A negatív tendenciák javítása érdekében a magyar Kormány az elmúlt időszakban elfogadta a Semmelweis tervet. A célja, hogy a betegellátó rendszer mellé felépítsünk egy olyan népegészségügyi intézményrendszert, ami segíti a lakosságot az egészséges életmód kialakításában, az egészségfejlesztésében és a betegségek minél korábbi felismerésében. Ebben természetesen nemcsak az egészségügynek van jelentős szerepe. Legalább ilyen súllyal kell kivennie a részét az oktatásnak és a sportnak, de jut feladat a szociális, a gazdasági és az önkormányzati, valamint a civil szférának is.

(Sajtó- és Kommunikációs Főosztály)