December 15-én Pécsett látványos gálaműsor keretében átadták a 6 milliárd forintból épült Kodály Zoltán Koncert- és Konferenciaközpont, mely az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program egyik legnagyobb beruházása. Az ünnepélyes avatón a nemzeti erőforrás miniszter reményét fejezte ki, hogy a 11 ezer négyzetméteres intézmény a pécsi zenei élet és a konferenciaturizmus fellegvára lesz. Alább a miniszter beszédének szó szerinti leiratát közöljük.

Tisztelt Köztársasági Elnök Úr, Mayer Mihály Őexcellenciája, Tisztelt Páva Zsolt Polgármester Úr és Államtitkár Urak!

Kodály szerint a népdalok olyanok, mint az ékszerek a láda fenekén. Akkor kezdenek élni, ha viselik. A népdalokat, mint igazgyöngyöket Kodály fűzte össze, megalkotva a gyöngysort, mely felöltözteti a lelket.

A népdal a szimbólumaival ugyanúgy titok, de az építészet sem más, mint titokfejtés. Minden épület labirintus, még ha ismerjük is a kijáratát. Az otthonunk valójában emlékeink útvesztője. De mi a helyzet azzal az épülettel, amely nem telt meg emlékekkel, mely egyelőre csak a Mecsek világába metszett építészeti jel?

Ahogy a nemzet közös ihlet, úgy a Kodály Zoltán Koncert- és Konferenciaközpont közös emlékeink otthona lesz. Egyszerre a privát emlékek és a közösségi élmények színtere.

Ebben a kulturális labirintusban mindig más művésznél lesz az a bizonyos fonál, melynek segítségével kijuthatunk az élmények zegzugos csarnokából. A fonal lehet kórusmű, komolyzenei hangverseny, vagy világzenei koncert, egy biztos: a kiút mindig egy-egy alkotáson keresztül vezet.

Itt állunk egy 11.000 négyzetméter alapterületű épület kiváló akusztikájú nagytermében, mely ezer fő befogadására alkalmas. A hatmilliárd forintból megépült központban otthonra lelnek a Pannon Filharmonikusok, a balettművészek, de a nézőteret föl-le mozgató szerkezetnek köszönhetően az épület bálok rendezésére is alkalmas.

Ahhoz, hogy a ház élményeink, emlékek útvesztője legyen, programokkal kell megtölteni. Itt próbálnak és koncerteznek majd a Pannon Filharmonikusok, de lesz könyvesbolt és kávézó is. Jó esély van arra, hogy a megépült autópályával és a repülőtérrel Pécs a kulturális fesztiválok, vásárok és konferenciák regionális központja lesz. A Keller Ferenc, Hőnich Richárd, Sólyom Benedek és Fialovszky Tamás tervezte épület formatiszta, kiegyensúlyozott és harmonikusan egységes alkotás. A kint és bent szerves kapcsolata jellemzi. Az Építész Stúdió Kft. munkáját dicsérő komplexum minden bizonnyal a pécsi zenei élet és a konferenciaturizmus fellegvára lesz.

Az építészet maga a titok. A csigavonalas motívumokra komponált épület a Fibonacci számsor építészeti leképezése. Alapkövét 2009. augusztus 25-én rakták le. Az időkapszulába többek között a Dunántúli Napló aznapi számát, a látványterveket, valamint a Pannon Filharmonikusok történetét helyezték el. A virágszirmok száma gyakran Fibonacci-szám, de Fibonacci-spirálba rendeződik például a fenyőtoboz is.

Hogy milyen alakzatba rendeződnek kulturális élményeink, nem tudhatjuk, de lehet, hogy, a koncert – és konferencia központban egyszer erre is választ kapunk.

(nefmi.gov.hu)