Debrecen, 2012. február 18. 13 óra

Tisztelt Polgármester úr!
Tisztelt Centrum-elnök úr!
Tisztelt Kormánymegbízott úr!
Tisztelt Vezérigazgató helyettes úr!
Tisztelt Meghívottak!

Azt mondja Rudolf Steiner, hogy az egészséghez megfelelő gondolkodásra is szükség van. A megfelelő gondolkodás és a tervszerű fejlesztés eredményének köszönhetjük azt, hogy most itt állhatunk az egyik legsikeresebb hazai egészségügyi intézményünkben, hogy átadjuk az Új Széchenyi Terv 10,6 milliárd forintos fejlesztési forrásából megvalósult Diagnosztikai Tömböt. Az egészségtudományi centrumnak köszönhetően lehetővé vált az égési sérülések legmagasabb szintű gyógyítása, a fogyatékosok teljes körű fogászati, illetve fej-, nyak-, és szájsebészeti ellátása, jelentősen javultak a hemodinamikai, a sürgősségi és intenzív ellátás feltételei, és bővült a transzplantációs eljárások köre is.

Freud szerint az egészségnek két alapvető kritériuma van. Képesség a munkára és képesség a szeretetre. A Debreceni Egyetemi Klinika az elmúlt években hatalmas fejlesztéseket valósított meg. Ezek nem jöttek volna létre szeretet és hit nélkül. E beruházásokkal az intézmény fontos lépéseket tett a progresszivitás minden szintjét magába foglaló csúcskórház felé.

A kórház fejlesztésében nemcsak a technikai újítások fontosak, hanem a mögötte meghúzódó szemlélet is.

A testünk is része a szellemünknek. Platón azt mondja, hogy az elme és a test egy, nem szabad külön kezelnünk. Épp ezért fontosnak tartjuk az egészségközpontú szemlélet megjelenését. Míg korábban az egészségügy a betegségek elleni küzdelemről szólt, az új rendszert az egészség megóvása, erősítése és helyreállítása köré szervezzük. A Debreceni Egyetemi Klinika az ország közel harmada számára elérhető népegészségügyi központ, szakmai és információs csomópont lett, ahol lehetővé vált az egészségi állapot felmérése, a várható veszélyek előrejelzése és hatékony, a lakosság állapotához illeszkedő egészségvédelmi terv megvalósítása.

A Kormány a hazai gazdaság egyik kitörési pontjaként határozta meg az egészségipar fejlesztését és kiemelt hangsúlyt kap az egészségügy infrastruktúrájának megújítása is. Ennek érdekében az Új Széchenyi Terv 2011-13. évi akciótervében összesen az egészségügyi fejlesztési programok céljaira mintegy 137 milliárd Ft áll rendelkezésre. 2010 májusa és 2011 decembere közt a kormány döntése alapján 900 egészségügyi fejlesztési terv részesült, összesen 300 milliárd Ft támogatásban.

Az Új Széchenyi Tervnek köszönhetően valósulhatott meg az egészségügyi alap-, és szakellátás fejlesztése. Egyedül Hajdú-Bihar megyében két pályázati program keretében 12 helyen 500 millió Ft támogatás jutott az alapellátás fejlesztésére. E pályázati fejlesztések célja az orvosi ellátás minőségének javítása, a várók és rendelők komfortosítása, a biztonságos működés feltételeinek megteremtése, költséghatékony és minőségi szolgáltatás nyújtása.

Gazdasági számítások azt mutatják, hogy hatékony ellátórendszert csak nagyobb területi egységekre, térségekre lehet jól kidolgozni, ezért ki kell alakítanunk az integrált, térségi együttműködést. Fontos, hogy az egyéni és lokális érdekeket is figyelembe véve képesek legyünk egyszerre több százezer ember érdekeit képviselni, s az intézményekhez köthető ellátási struktúrát ennek megfelelően kialakítani. Természetesen ismerni kell a helyi adottságokat, a szükségleteket és a lehetőségeket. A hatékony szervező munka érdekében hoztuk létre a Térségi Egészségszervező Központokat, amelyek a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal, a térségek egészségügyi szolgáltatóival, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral és az Országos Tisztiorvosi Hivatallal közösen határozzák meg a működőképes struktúrát. Dicséretes, hogy a térség intézményei, köztük a Debreceni Egyetemi Klinika is komoly lépéseket tettek az integráció felé.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Debreceni Egyetemi Klinika számos területen világszínvonalú ellátást nyújt, és büszkék vagyunk arra is, hogy kutatásai nagyban járulnak hozzá a magyar orvostudomány eredményeihez. A központ ugyanis nemcsak a betegellátást szolgálja. A kutatások mellett a jövő orvosai itt a legmodernebb körülmények között tanulhatják meg az orvoslás alapjait.

Az orvostudomány a remény gyakorlása. Reményünket fejezzük ki abban is, hogy az Egészségtudományi Centrum segíteni fogja a hatékonyabb, magasabb színvonalú egészségügyi ellátó rendszer kiépítését és egyben a magyar egészségügy megújulását.

Köszönöm, hogy meghallgattak!

(Nemzeti Erőforrás Minisztérium)