Magyarország nagyra értékeli a Regionális Vidékfejlesztési Állandó Munkacsoport tevékenységét, hiszen az összhangban van a mezőgazdaság és a vidéki élet megújítására alkotott 10 éves magyar vidékfejlesztési stratégia törekvéseivel – mondta V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Délkelet-Európai Mezőgazdasági Miniszterek Munkacsoportjának ülésén, Szkopjéban. A találkozót a Regionális Vidékfejlesztési Állandó Munkacsoport (SWG) és a Macedón Köztársaság szakminisztériuma szervezte.
Az államtitkár kiemelte azt is, hogy a magyar Kormány kész átadni tudását, tapasztalatait az EU-csatlakozás előtt álló országoknak.
A délkelet-európai mezőgazdasági miniszterek találkozójának célja a térségi együttműködések bővítése, a fejlesztések összehangolása. Magyarország ikerintézmény-fejlesztési programokban és FAO (az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete) projektekben vesz részt a térségben.
A FAO-val 2007-ben kötött megállapodás értelmében hazánk élelmiszerbiztonsági, vidékfejlesztési projekteket támogat kevésbé fejlett országokban, a délkelet-európai államok közül például Bosznia-Hercegovinában és Koszovóban. Az ikerintézmény-fejlesztési program az Európai Unió támogatásával, a tagországok szakembereinek irányításával megvalósuló intézményfejlesztést jelent a tagjelölt vagy egyéb kedvezményezett országokban.
V. Németh Zsolt tegnap egyeztetett Ljupco Dimovski macedón agrárminiszterrel. A vidékfejlesztésért felelős államtitkár felajánlotta kollégájának Magyarország segítségét a GMO-mentes vetőmagok előállításában, az állattenyésztés és a földnyilvántartás fejlesztésében. Válaszul Ljupco Dimovski hangsúlyozta, hogy lehetőséget lát magyar gabona és fémzáras vetőmag vásárlására, és felajánlotta, hogy átadja a kertművelésben szerzett tapasztalataikat. A két agrártárca képviselője végül megállapodott, hogy a jövőbeni együttműködés további lehetőségeit keresve megállapodást fognak előkészíteni.
A Regionális Vidékfejlesztési Állandó Munkacsoport egy kormányközi szervezet, melynek tagjai a délkelet-európai államok (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Montenegró, Szerbia, Koszovó). A szervezet célja a mezőgazdaság és a vidék fejlesztése folyamatos együttműködésben, regionális programok kidolgozásával. Magyarország a nem tagja a munkacsoportnak, de a kooperáció bővítése érdekében több más állammal, így például Lengyelországgal és Németországgal együtt meghívást kapott a rendezvényre.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)