A pázmándi történelmi dézsmapince a legkiválóbb helyi borok gyűjtőhelye, a térség borászhagyományainak krónikása, találkozóhely a pázmándiaknak és kívánatos úti cél a térségbe érkező vendégeknek. Jól jelképezi azt, amit a vidékfejlesztési tárca gondol a magyar borvidékekről – emelte ki V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Bálint Borárium és Múzeum avatásán, Pázmándon.

A Vidékfejlesztési Minisztérium számára a borvidékek többet jelentenek egyszerű árutermelő mezőgazdasági régióknál: sokszor évszázados hagyományokkal rendelkező térségfejlesztési központok, a helyi identitás hordozói, erős turisztikai vonzerővel bírnak. Olyan területek, amelyek támogatásával nemcsak a szőlész- és borászhagyományainkat őrizhetjük meg, de egyúttal gondoskodhatunk a természeti erőforrásaink védelméről, az épített és kulturális örökségünk ápolásáról, a helyi termékek piacra jutásáról és a helyi közösségek megerősítéséről – hangsúlyozta az államtitkár.

A borárium és múzeum a Darányi Ignác Terv vidékfejlesztési programjának 9,5 millió forintos támogatásával valósult meg. A fejlesztéssel a térség szőlőtermesztő és borkészítő múltját, hagyományait, jelenét és a kiváló helyi borokat kívánják bemutatni. A látogatókat a borok mellett a tradicionális vidéki életet felidéző ételekkel várják, melyek elkészítéséhez elsődlegesen helyi termékeket használnak fel. Emellett a térségben készített kézműves és egyéb termékek értékesítése is kiemelt szerepet kap.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)