Három Békés megyei, javarészt magyar tulajdonban lévő mezőgazdasági üzembe látogatott V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár. A látogatás Békésszentandráson a Hungaro-Food 2009 Kft-nél kezdődött, majd a szarvasi székhelyű Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt-nél folytatódott. A program - amelyen a sajtó képviselői is jelen voltak - a Szarvasi Mozzarella sajtüzemében, Örménykúton ért véget.
A négy éve alapított Hungaro-Food 2009 Kft.-t jelenlegi kapacitása évi 3500 tonna sertés, marha és baromfi alapanyagú húskészítmény gyártása. A csúcstechnológiájú csomagolórendszert is magába foglaló, 2014 végére elkészülő, európai uniós vidékfejlesztési forrásokkal is támogatott komplex beruházás értéke 450 millió forint. Az üzem összesen mintegy 120 fő részére jelent foglalkoztatási lehetőséget.
Kép letöltése
Az üzem számára is segítséget jelentnek a tárca intézkedései, melyeket a feketegazdaság ellen folytatott harc, valamint a munkahelyek megőrzése és a versenyképesség javítása érdekében hozott. A VM 2014-ben a sertés állatjóléti támogatásokra 8,5 milliárd forintot különített el, továbbá az élő- és félsertés áfakulcsát 5%-ra csökkentette. Ezeken felül a kormány elfogadta a sertésstratégiát, melynek célja, hogy 2020-ig 6 milliósra duzzadjon a sertés állomány.
A szarvasi székhelyű Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt. Magyarország jelenlegi legnagyobb zárt rendszerű pulykatermelő integrációjával rendelkezik. Ma a cég többségi magyar tulajdonú részvénytársaság, a térség legnagyobb foglalkoztatója 635 fővel, mely által a vállalkozás közel 2000 családnak biztosít megélhetést.
Kép letöltése
A magyarországi baromfihús fogyasztása uniós viszonylatban is magas 24,6 kg/fő. 2014-re a tárca az állatjóléti támogatási keretösszeget 7,5 milliárd forintra emelte, amelyből mintegy 2 milliárd forintot használhat fel az ágazat. Az Európai Unió 2018. december végéig engedélyezte Magyarország számára az állatjóléti támogatások fenntartását.
A Szarvasi Mozzarella 1991-ben kezdte meg működését Örménykúton. Az üzemben első osztályú, kizárólag hazai nyerstej felhasználásával készülnek a termékek. A vállalkozás közel napi 100.000 liter tejet dolgoz fel.
Kép letöltése
A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatási jogcím keretében 2011-ben és 2013-ban volt eddig kifizetés, amelyek során 1080 gazdálkodó több mint 13 milliárd forint támogatást kapott. A 2015-től működő új Közös Agrárpolitika szabályozásában továbbra is lehetséges lesz az érzékeny ágazatok - többek között a tej és tejtermékek támogatása is.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)