Rugalmasabbá kell tenni a vidékfejlesztési pályázatokat; kötelező lesz a többalapú tervezés – jelentette ki V. Németh Zsolt szombaton Veszprémben. A vidékfejlesztésért felelős államtitkár egy népi építészeti konferencián tartott előadást a Pannon Egyetemen.

Megjegyezte: az elmúlt néhány évben Európában és hazánkban is jelentősen megváltozott az, ahogyan a vidékről gondolkodunk. Ma már úgy véljük, hogy a falu, a vidék nem a múlt, hanem a jövő ígéretes erőforrása. A vidék kulturális tér is, amelyben benne él az ember, a közösség, minden tudásával, hagyományával és értékével. Ennek a hagyománynak egy nagyon fontos szelete a konferencia középpontjába állított népi építészet.

V. Németh Zsolt (fotó: VM Sajtóiroda)

A Vidékfejlesztési Minisztérium a nyár végén, ősz elején pályázatot ír ki a vidéki örökség megőrzésére, a források a LEADER-csoportokon keresztül lesznek elérhetők – emelte ki V. Németh Zsolt. A pályázatra várhatóan 5-7 milliárd forintot áll majd rendelkezésre. A kormányzati támogatás azonban nem elegendő a vidék fejlesztéséhez, az építészeti örökség megőrzése érdekében a vidékieknek is tenniük kell: élettel kell megtölteniük a vidékfejlesztési stratégiákat.

A jövőben az egy terület, egy stratégia elv alapján születnek meg a fejlesztési programok; kötelező lesz a többalapú tervezés – jelentette ki. Kiemelte: a cél, hogy a vidékfejlesztés és az örökségvédelem a hagyományok felé haladjon, ne a városokat másolja, és ne támogassa a tájidegen megoldásokat.

A "Hagyomány és Vidékfejlesztés" című népi építészeti konferencia a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottsága, a Pannon Egyetem és a Szimmetria Alapítvány szervezésében, a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet közreműködésével valósult meg. A többnapos találkozót három helyszínen: Budapesten, Veszprémben és Szentendrén rendezték meg. Az eseményre Japánból, Angliából, Ausztriából és Svédországból is érkeztek előadók.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája - MTI)