A Vidékfejlesztési Minisztérium dolgozik a Kézműves programon, amely arra hivatott, hogy támogassa a kézművesek megélhetését, együttműködését, piacra jutását, és összekapcsolja ezt tevékenységet a helyi mezőgazdasággal, vendéglátással és szolgáltatásokkal – hangsúlyozta V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Mesterségek Ünnepe díjátadóján. Közlemény.
A Nemzeti Vidékstratégiában is megfogalmaztuk, hogy az ezeréves gyökerekből táplálkozó, gazdag népi kézművességünk és népművészetünk a nemzeti, kulturális identitásunk része, a nemzeti önkifejezésünk eszköze – emelte ki köszöntőjében az államtitkár, majd Pál Miklósnéval, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnökével átadta a Mesterségek Ünnepe díjait.
Az Év Ifjú Mestere Kiss Gabriella gyöngyfűző lett, míg az Év Mestere díjat Gyifkó Gyula szíjgyártó vehette át. Az Év Műhelye kitüntetést a Csillagvirág Népművészeti Egyesület nyerte el, az Aranykoszorú életműdíjat Gosztonyi Zoltán fafaragó kapta.
A díjátadó előtt V. Németh Zsolt ellátogatott a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közös sátrába. A két szervezet annak érdekében jelent meg együtt a Mesterségek Ünnepén, hogy segítse a vidéki területeken élő, hátrányos helyzetű csoportok kézműves tevékenységének bemutatását. V. Németh Zsolt és Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke hangsúlyozták: 2014-től, a következő uniós programozási időszakban több program fogja segíteni a legszegényebb vidéki térségeket.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége 26. alkalommal rendezte meg a Mesterségek Ünnepét. A Budavári Palota környékén a népművészet legkiválóbb mestereivel, a régi szakmák hagyományainak őrzőivel találkozhatnak a látogatók. Idén a fesztivál kiemelt témája a régi, ritka mesterségek, mint a halászháló-kötés, a kötélverés, vagy a szappanfőzés. Vendég országként ezúttal Szlovénia mutatkozik be a négynapos rendezvényen.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóiroda)