Aki most Kőszegen sétál, nemcsak a város szellemével találkozik, de a magyarság teljes, gazdag szellemi kulturális örökségéből is ízelítőt kap – mondta V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Kulturális Örökség Napjai elnevezésű rendezvényen. A színes eseményen mutatkozott be a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzéke is, amelyre a kőszegi „Szőlő Jövés” ünnepe is felkerült.

A látgató bekukkanthat a busó álarcok mögé, belekóstolhat a kunsági birkapörköltbe és szatmári szilvalekvárba, hímezhet úgy, mint a matyók, sodorhat gyékényt úgy, mint Tápén – sorolta az államtitkár.

Kiemelte: természeti, kulturális és épített örökségünkre vigyázni nemcsak erkölcsi kötelességünk, de mindannyiunk közös érdeke is. Ezért a Nemzeti Vidékstratégia is hangsúlyozza a szerepét.

Forrás: VM Sajtóiroda

A vidéki térségek örökségét képező tárgyak, épületek, szokások, mesterségek egyrészt emlékek, melyek helyi, térségi vagy akár nemzeti jelentőségű történeti és kulturális értéket képviselnek. Ugyanakkor eszközök is, hiszen olyan fontos tapasztalat- és tudástár kapcsolódik hozzájuk, amelyből a jelenben és a jövőben is lehet meríteni. Ezek az értékek képezik a vidéki közösségek, az egymást követő nemzedékek, s rajtuk keresztül egész identitásunk hordozóját. Nem utolsó sorban pedig erőforrást is jelentenek, amelyre gazdasági, idegenforgalmi fellendülést, sikert alapozhatunk.

Forrás: VM Sajtóiroda

Ezért támogatja a vidékfejlesztési tárca a vidéki szellemi és kulturális örökségkincs feltárását, összegyűjtését és bemutatását, továbbá a vidéki épített örökség védelmét, megújítását, bekapcsolását a helyi közösségek életébe és a turizmusba. Fontos az infrastruktúra fejlesztése is, hogy mindezek az értékek megközelíthetőek legyenek – emelte ki V. Németh Zsolt. A falumegújítás jó példáinak terjesztésével pedig újabb és újabb értékeket menthetünk meg az utókornak.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)