Már 335 településen működik korszerű Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (IKSZT). A felújítás és a korszerűsítés azonban csak az első lépés volt: kezdetét vette az a nagyon összetett folyamat, amelynek célja a helyi közösség és a helyi gazdaság együttes fejlesztése, a falusi élet minőségének javítása – mondta V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár az IKSZT-ek működtetőinek, munkatársainak szervezett országos szakmai találkozón, a Vidékfejlesztési Minisztériumban. Közlemény.
A közösségi terekben a jövőben azok a fórumok, tájékoztató rendezvények lesznek a legfontosabbak, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a helyi gazdaság- és közösségfejlesztéshez – emelte ki az államtitkár. A vidéki boldogulás kulcsa ugyanis a munkahelyteremtés, ami nem csak a kormányzat feladata, fontos szerepük van ebben a helyi közösségeknek is.
V. Németh Zsolt a rendezvényen köszöntötte az év vidékfejlesztő közösségének választott Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár vezetőjét, Ramháb Máriát, aki munkatársaival mintaszerűen újította meg közel 70 település közösségi terét, és példaértékűen működött együtt az IKSZT-ekkel az új könyvtári koncepció megvalósításában.
Mezőszentgyörgyi Dávid, a konferenciát szervező Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) főigazgatója hangsúlyozta: több mint egymillió ember életét teszi könnyebbé az országban működő 335 IKSZT, és a közeljövőben még csaknem ugyanennyi intézmény nyithatja meg kapuit. A szakmai nappal abban szeretnének módszertani segítséget nyújtani a működtetőknek, hogy milyen tartalommal töltsék meg a közösségi tereket. A NAKVI 2009 óta működik IKSZT módszertani központként, a feladatai időközben kibővültek: az intézet végzi például a szakmai beszámolók ellenőrzését, híreket, hasznos információkat bemutató honlapot működtet és közösségi animátori képzést is indít.
Az Integrált Közösségi és Szolgáltató Terek a kistelepüléseken nyújtanak változatos információs és közösségi szolgáltatásokat, programokat a közösségfejlesztés, a kulturális fejlesztés és a vidékfejlesztés céljainak elérése érdekében. A Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásának köszönhetően összesen 635 település régi művelődési házában vagy elhanyagolt épületében nyílhat modern közösségi és szolgáltató tér.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)