Október közepén társadalmi vitára bocsátják azt a munkaanyagot, ami a Leader-program átvizsgálásáról született a Vidékfejlesztési Minisztériumban - mondta V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár pénteken a III. Magyar Vidék Napja rendezvény sajtótájékoztatóján.

A Leader-programmal együtt folyamatban van a civil és szakmai összefogást segítő Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) átlakítása is - tette hozzá az államtitkár. V. Németh Zsolt azt is elmondta, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program pénzügyi keretében a Leader programra költhető forrásokat az idén nem nyitják meg a program átalakítása miatt.

A Leader akcióprogramban a helyi igényeknek jobban megfelelő programokat akarnak támogatni az eddigieknél gyorsabb és hatékonyabb pályázati rendszerben. Míg az eredeti uniós elképzelés területalapú fejlődést tett lehetővé alulról építkező pályázatokon, addig a magyar gyakorlat más: lassú és bonyolult. Sok esetben akár 8-12 hónapot is igénybe vett az elbírálás és elsikkadt a fejlesztés és az együttműködés. Sokszor a helyi közösségek akarata ellen születtek fejlesztési döntések - fűzte hozzá. Az elsősorban a kommunikáció és az együttműködés kiépítését segítő, önkéntes alapon létrejött Magyar Nemzeti Vidéki Hálózatot (MNVH) összekapcsolják a Leader-programmal, és a hálózat rendszerét is egyszerűsítik - mondta az államtitkár.

A Leader program (Liaison Entre Actions pour le Development de l'Economie Rurale, magyarul: Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében) az Európai Unió egyik legsikeresebb programja: egy terület fejlesztési stratégiáját a helyi önkormányzatokból, a térség vállalkozóiból és civil szerveződéseiből alakult akciócsoport az ott élők bevonásával. Az elkészült stratégia alapján a döntéshozó egy keretösszeget határoz meg az akciócsoport, illetve a munkacsoport számára, ami helyi pályáztatás útján jut el a végső kedvezményezettekhez. Pénteken, a budapesti rendezvényen V. Német Zsolt államtitkár és Artur Lawniczak, a lengyel Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára magyar-lengyel együttműködési megállapodást írt alá a két ország vidéki hálózatainak együttműködéséről. A megállapodás célja, hogy a két ország szakmai és civil szervezetei tapasztalatot cseréljenek a legjobb gyakorlatokról.

A III. Magyar Vidék Napja rendezvényen tartott tanácskozáson Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: csak úgy lehet Magyarországot talpra állítani, ha a nemzeti konzultáción szerzett tapasztalatokat felhasználjuk és véghezvisszük a változást. Az elmúlt 100 napban 55 törvényt fogadott el az Országgyűlés, évtizedes tabukat döntöttünk le. A vidékfejlesztési tárca vezetője emlékeztetett az új kormány által megtett lépésekre: többek között arra, hogy a közétkeztetésben eltörölték a közbeszerzést, közvetlenül a termelőtől lehet megvásárolni a szükséges élelmiszert, bevezették a másodlagos élelmiszervizsgálatot, egyszerűsítették, olcsóbbá tették az alkalmi munkavállalást, törvényben garantálták a magyar föld védelmét.

Fazekas Sándor szólt arról is, hogy az 1.400 milliárd forintnyi Új Magyarország Vidékfejlesztési Programból 150 milliárd forint maradt az új kormány kasszájában. További 100-150 milliárd pedig a még ki nem fizetett, meghiúsult pályázatokból használható fel. A támogatásokat elsősorban a kis- és középvállalkozásoknak és a családi gazdaságoknak szánják - mondta a miniszter.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)