A vidék előtt álló kihívásokra kerestek megoldást a pécsi nemzetközi műhelykonferencián.

„Virrasztva és vigyázva, várva vár / Víg virradást a bús magyar határ...” – üdvözölte az „Így csináljuk mi a mi vidékünkön” konferencia vendégeit V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára Juhász Gyula Pécs című versének idézetével pénteken. A magyar vidék a rendszerváltozás után húsz évvel is ezt a víg virradást várja, melyben a pécsi esemény talán egy kakasszó erejével hallatszik – tette hozzá.

Az államtitkár ismertette az új vidékfejlesztési tárca céljait és elképzeléseit, az előttük álló feladatok közül pedig kiemelte: felül kell vizsgálni az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) támogatási rendszerét. Mára mindössze 250 milliárd forint áll rendelkezésre az új pályázatok támogatására, mert a 2007 és 2013 közötti időszakra szánt 1300 milliárd forintból 900 milliárdot lekötöttek, és további összegeket kell kifizetni a már befogadott pályázatokra. A fennmaradó keretet ésszerűen kell felhasználni, így a jövőben nagyobb odafigyelést kapnak majd az energiafüggőség csökkentésére és a helyi energiatermelésre irányuló törekvések.

A pályázati eljárásokat is át kell gondolni – tette hozzá V. Németh Zsolt. A hatályos szabályozás bonyolultságával és átfedéseivel borzolja a kedélyeket, sokszor akár egy év is eltelhet a kérelem benyújtásától a határozatig. A Vidékfejlesztési Minisztérium és a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) célja, hogy az elbírálási idő megfeleződjön. Az államtitkár előadását követően a nemzetközi konferencia résztvevői bevált vidékfejlesztési modellekről, és új stratégiákról értekeztek. Érdekes színfoltja a volt a konferenciának egy burgenlandi családi gazdaság bemutatása.

Pamhagenben igazi pannoniai vegyes gazdáságot tart fenn két szülő, három gyermekük és egyikük felesége. A nagycsalád komplex biogazdálkodást folytat, megosztva a maguk között a gyümölcs- és szőlőtermesztés, a bortermelés és az állattenyésztés feladatait. Ültetvényükön teljesen gépmentesített, kizárólag kézi munkán és állati erőn alapuló, úgynevezett low-energy projektet szeretnének megvalósítani. Figyelemre méltó törekvésekről számolt be Orsokics István, A Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesületének (DBHTE) elnöke is, aki a körültekintő tervezés mellett a határon átnyúló kapcsolatok elmélyítését emelte ki.

A DBHTE horvát partnerével, a Baranya Helyi Akciócsoporttal „élményláncra” fűzné a turisztikai szolgáltatásokat határon innen és túl, hogy a kerékpáros, kulturális, bor- és gyógyturizmus összehangolásával hosszabb maradásra bírják a térségbe látogatókat. A konferenciát a Teret a vidéknek! Fesztivál kereteiben rendezték meg, azzal a céllal, hogy Pécs mint kulturális főváros Európa számára is megmutathassa, hogy város és vidéke hogyan képes együtt élni, együtt dolgozni.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)