Felújították Mindszenty József bíboros, hercegprímás szülői házát a Vas megyei Csehimindszenten, az eredeti állapotába helyreállított épületet vasárnap délután püspöki szentmisét követően, ünnepélyes keretek között adták át.
A 450 lelkes község templomában előbb Veres András szombathelyi megyéspüspök celebrált szentmisét, ahol a hívek Mindszenty József mielőbbi boldoggá avatásáért imádkoztak.
A felújított szülőháznál tartott ünnepségen V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár köszöntőjében felidézte: több évtizedig kellett várni arra, hogy Mindszenty Józsefre szabadon emlékezhessünk, de ma már az ország számos helyén megtehetjük, hiszen szobrai állnak, nevét viselik utcák, terek és iskolák. Aki szeretné leróni tiszteletét, ellátogathat a mariazelli szentélyhez, a főpásztor egykori nyughelyére; elmehet az Esztergom Bazilika altemplomához, ahol végül örök nyugalomra helyezték a bíborost; gyújthat egy gyertyát egri, zalaegerszegi vagy budapesti szobra előtt – sorolta.
Az egyik legkülönlegesebb hely mégis Csehimindszent, a szülői ház, ahonnan élete indult. A családi körből, a szüleitől hozta erős hitét, hazaszeretetét, a paraszti családból származó népi bölcsességet, a teherbírást, az állhatatosságot - fűzte hozzá.
Lezsák Sándor (Fidesz-KDNP), az Országgyűlés alelnöke, a Mindszenty Társaság elnöke szerint Mindszenty szülőházának története tükrözi az egész elmúlt évszázad történelmét, a családi szeretetet, a háború éveinek pusztulását, majd az utána következő évtizedet, a számkivetettséget és agyonhallgatás időszakát, és szerencsére most már a megújulást is.
Habsburg Lotharingiai Mihály, a Mindszenty Alapítvány elnöke beszédében arról szólt, hogy Mindszenty József nemcsak a múlt század egy legjelentősebb magyar egyházi személyisége volt, hanem olyan történelmi személyiség is, akinek a sorsa a magyar nép XX. századi szenvedését is jelképezi.
Emlékeztetett: alapítványuk azért vásárolta meg és tartotta fenn évekig Mindszenty József szülői házát, hogy egyszer múzeum működjön benne, a bíboros hagyatékának jelentős darabjait a nyilvánosság számára is bemutathassák itt.
Szavai szerint ez most megvalósult, hiszen a felújított emlékház és múzeum méltó környezetet ad a kiállított emléktárgyaknak. Felsorolása szerint a kiállítás egyik legjelentősebb darabja egy feszület, amely sérüléseivel is a hercegprímás áldozatos életét idézi.
Reményét fejezte ki, hogy az emlékház és múzeum hamarosan mint zarándokhely is működhet, és hogy Mindszenty József boldoggá avatása mielőbb megtörténik.
Fukszberger Imre, Csehimindszent polgármestere az ünnepségen elmondta: az önkormányzat többször is eredménytelenül pályázott az emlékház felújítására, ezért nagy öröm számukra, hogy méltó módon helyreállíthatták az épületet.
A 120 éves tömésház helyreállításának költségeihez Balog Zoltán miniszter egyedi döntése alapján 20 millió forinttal járult hozzá az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
A felújítás során falakat bontottak és állították vissza az eredeti helyükre, az épület utca felőli oldalára újra három kis ablak került, továbbá kibontották, így ismét láthatóvá vált a régi mennyezetet a házban, és az épület tetőzete is teljesen megújult.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)