A történelem azt bizonyítja, hogy víz nélkül nincs civilizáció. Mostanra azonban eljutottunk odáig, hogy a mondat fordítva is igaz: civilizáció nélkül nincs víz. Azaz, ha nem tanuljuk meg a vizet civilizáltan kezelni, védeni, beosztani, nem fog korlátlanul a rendelkezésünkre állni az idők végezetéig – hangsúlyozta V. Németh Zsolt a „Vízminőség javítása Káld kistérségben” című projekt záró rendezvényén, Káldon.
A Föld vízkészleteinek csupán 2%-a iható, öntözhető édesvíz, s ezt csökkenti a népességnövekedés, a klímaváltozás, a környezetszennyezés és a víz pazarlása – hívta fel a figyelmet a vidékfejlesztésért felelős államtitkár. Hozzátette: a magyarországi ivóvízkészletek egyelőre meghaladják a jelenlegi és az elkövetkező évtizedekben várható fogyasztást. Azért, hogy ez így is maradjon, figyelmet kell fordítani a vízkészletek mennyiségi és minőségi megőrzésére. Stratégiai feladat a vidéki környezetminőség és életminőség javítása is. Emberhez méltó életminőségről csak akkor beszélhetünk, ha biztosítjuk az egészséges ivóvízhez való egyenlő hozzáférést.
Emlékeztetett: a vidékfejlesztési tárca célul tűzte ki a Nemzeti Vidékstratégia Ivóvízminőség-javító programjában az ivóvízhálózat korszerűsítését, és ezért támogatta a Magyar Állam és az Európai Unió a vízminőség javítását Káld kistérségben is, aminek eredményeként Borgáta, Duka, Egyházashetye, Kissomlyó és Káld lakosai még hosszú ideig nyugodtan nyithatják meg a csapot, ha megszomjaznak.
A káldi kistérség települései a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) forrásaiból nyertek támogatást az ivóvízminőség-javító programra. A hálózatrekonstrukció során Káld község területén 197 bekötés cseréje valósult meg, a fejlesztés 2077 lakost érint. A projekt összköltsége több mint 144 millió forint volt.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)