Az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóság munkáját segítő Helpdesk, a hazánkban 2007-2013 között megvalósuló vidékfejlesztési program Irányító Hatóságának, illetve a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézetének (NAKVI) közös szervezésében rendezték meg 2012. október 8-9. között a Jó Gyakorlat Műhelymunkát. Ennek célja a 2014-2020-as programozási időszakra történő felkészülés jegyében az adatok, az adatgyűjtés módszertanának, valamint az adatszolgáltatók körének áttekintése volt.

A rendezvényen munkatársaival együtt a DG AGRI Értékelési Főosztályának vezetője, Leo Maier is részt vett.

A Helpdesk visszajelzése alapján elmondható, hogy a kétnapos műhelymunka több szempontból is sikeres volt. A Helpdesk munkatársai nagyra értékelték, hogy a 2007-2013 között, EMVA társfinanszírozásból megvalósuló vidékfejlesztési program Irányító Hatósága egy inspiráló és színvonalas programot állított össze.

Az eseményt nagy érdeklődés mellett Búsi Lajos vidékfejlesztésért felelős helyettes-államtitkár nyitotta meg. A jelenleg folyó vidékfejlesztési program tervezésének egyik legfontosabb része a monitoring adatok megfelelő specifikálása, a reális célkitűzések meghatározása érdekében. 
A rendezvényen 45 külföldi vendég is részt vett, akik az Európai Bizottság, a Helpdesk, a tagállamok Irányító Hatóságaitól és azok háttérintézményeitől, valamint kutatóintézetektől látogattak el a rendezvényre. Magyar részről a VM Vidékfejlesztési Főosztályán kívül a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalból (MVH), a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézettől (NAKVI), a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft-től, a Központi Statisztikai Hivataltól, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ), valamint a VM társfőosztályaitól vettek részt értékeléssel és monitoringgal foglalkozó kollégák és szakemberek. 

Búsi Lajos vidékfejlesztésért felelős helyettes-államtitkár köszöntőjét követően Leo Maier, a DG AGRI Értékelési Főosztályának vezetője beszámolt az új szabályozási környezetről, és annak kihatásairól az adatkezelésre vonatkozóan. Ismertette a 2014-2020-as programozási időszakban az értékelés terén várható legfontosabb különbségeket és változásokat a mostani időszakhoz képest, valamint az EU Bizottság javaslatát a különböző adatok gyűjtésére és kezelésére vonatkozóan. Szólt az értékelési terv fontosságáról, amely új elemként jelentkezik a következő időszakban, és melyet a tagállamnak a programmal együtt kell benyújtania. Hozzátette, hogy kiemelten fontos lesz a tagállam számára a 2017-es és 2019-es év, amikor kibővített éves jelentést kell majd benyújtania az EU Bizottság részére, külön fejezetet szánva az értékelési feladatok bemutatásának.

A VFF főosztályvezetője, Dr. Maácz Miklós beszélt a különböző adatszolgáltatókkal történő együttműködésről, az adatszolgáltatás rendjéről, valamint ismertette azokat a legfontosabb tényezőket, melyek szükségesek egy hatékonyan működő monitoring és értékelési rendszer meglétéhez.
Ezt követően az MVH bemutatta az intézmény monitoring terén végzett feladatait, a kedvezményezettektől történő adatgyűjtés módszerét, az adatok feldolgozását, ellenőrzését, szólt a jelentési kötelezettségről, és ismertette az MVH előtt álló legfontosabb kihívásokat.

A szeminárium és műhelymunka az előadásokon, esettanulmányokon és csoportmunkán felül kiváló alkalmat nyújtott ahhoz, hogy további jó munkakapcsolatot alakuljon ki a külföldi intézményekkel. Most különösen fontos ez, hiszen a 2014-2020-as vidékfejlesztési programot elemzésekkel, értékelésekkel és tényadatokkal kell alátámasztani. Ennek meghozatalában pedig kiemelkedő szerepe van a jól működő háttérintézményeknek, szakmai szervezeteknek is.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)