V. Németh Zsolt államtitkár a Magyar Hírlapnak adott interjújában arról beszélt, hogy vissza kell állítani a botrányok övezte LEADER program renoméját. A cikk megjelent a 2011. április 26-iki számban.
V. Németh Zsolt az előző kabinettől örökölt helyzetről és az átadás-átvétel időszakáról szólva elmondta: a vidékfejlesztési források több mint hatvan százalékát a pályázók mindössze öt százaléka kapta meg. Még ennél is durvább adattal találkoztak akkor, amikor a klasszikus agrárvállalkozások szolgálatára hivatott versenyképességi tengelyt vették górcső alá: itt a pályázók öt százaléka nyerte el a források hatvankilenc százalékát. Ilyen mértékű koncentráció példátlan volt Európában.
Az új kormány első és legfontosabb feladata az volt, hogy megalkottak egy hosszú távú agrár- és vidékfejlesztési stratégiát. A társadalmi vitára bocsátott tízéves Nemzeti vidékstratégiával a vidéki Magyarország egészének megújítására törekszik a tárca. Ennek érdekében négy átfogó területről, az agrárgazdaságról, a vidékfejlesztésről, az élelmiszer-gazdaságról, valamint a környezet védelméről határoz meg tennivalókat. A stratégia célja, hogy a többi között megőrizze, gyarapítsa a vidéki munkahelyeket, megtartsa a vidéki népességet, javítsa az életminőséget, és több lábra állítsa a gazdaságot.
Közölte, a vidékfejlesztés helyi szerep¬lőit hozza helyzetbe a szaktárca döntése, amelynek értelmében az év végéig egyesületté kell alakulniuk a LEADER-csoportoknak. Az egyesületi forma azért fontos, mert így nő a civil kontroll ereje a helyi fejlesztési igények felmérésében, a tervezésben és a döntésekben. Mint mondta: „némely helyeken valóban úgy gondolták, hogy a helyi elit belterjes biznisze a LEADER, amely nem más, mint pénzosztó hely. Elemi érdekünk, hogy átalakítsuk az akciócsoportokat, kinyittassuk a kapukat, biztosítsuk, hogy mindenki részt vehessen a vidékfejlesztésben. Vissza kell szerezni a program hitelességét. Valós döntési helyzetbe akarjuk hozni a helyi LEADER-csoportokat, külön akarjuk választani a kisebb projekteket a nagyobbaktól, s jelentősen le akarjuk csökkenteni a pályázatok elbírálási idejét. A termeléshez, munkahelyteremtéshez kötődő pályázatokat helyezzük az előtérbe.”
Hozzátette, a LEADER renoméjának visszaállítása azért is fontos, mert a programból megítélt támogatások elosztása egyenletes, nem úgy, mint az agrárforrások megoszlása. Amíg ugyanis korábban a strukturális alapokból oda ment a pénz, ahol erős volt a gazdaság – így a gyengébbek még jobban lemaradtak, és elveszítették versenyképességüket –, addig a LEADER esetében egyenletesen oszlanak meg a források a térségek között. Ezt fenn is kell tartani.
(Magyar Hírlap)