Többé nem történhet meg, hogy az állam a közjó helyett zsákmányszerző magánérdekeket szolgál - írja Ángyán József vitaindítójában.

Korunk ökológiai, gazdasági, pénzügyi és demográfiai válságtünetei, élelmiszerbotrányai és katasztrófái sorra ráébresztik a világ országait a vidék értékei megőrzésének fontosságára. Arra, hogy a nemzetek biztonsága a korábbi évszázadoktól eltérően ma már sokkal inkább a természeti erőforrások és rendszerek megőrzésétől, az azok feletti nemzeti önrendelkezés megtartásától, a velük való felelős gazdálkodástól, a mezőgazdaság és a vidék fejlesztésétől, az élelmezési és élelmiszerbiztonság, az energia- és vízellátás továbbá a környezet biztonságának megteremtésétől függ.

A Magyarországon végbement változásokat az elmúlt 20-25 évben – néhány rövid periódustól eltekintve – láthatóan nem ezek a szempontok irányították. A vidék újbóli talpra állását a kezdetektől ellehetetlenítette a megkésett eredeti tőkefelhalmozás, a zsákmányszerző spekuláció felgyorsulásának szerencsétlen egybeesése a globalizáció térnyerésével. A gazdatársadalom és a vidék pedig egyszer csak azt látta, hogy ismét a régi-új helyi kiskirályok kiszolgáltatottjává vált. A vagyonától, identitásától, szolgáltató és közösségmegtartó intézményeitől, kapcsolatrendszerétől megfosztott, legyengített falusi, vidéki közösségek azután nem állnak többé a zsákmányszerzés útjában.

Ez az újgyarmatosítás a vidéki térségek kiürüléséhez, a helyi közösségek felbomlásához, a nagyváros-környéki nyomornegyedek kialakulásához, vidéken pedig a föld néhány tőkés társaság kezébe kerüléséhez, bérmunkán és néhány növény monokultúrás, energiafaló, erősen kemizált, iparszerű tömegtermelésén alapuló tőkés nagybirtokrendszerhez, a vidék, a föld eltartó, munkahelyteremtő képességének katasztrofális mértékű csökkenéséhez vezet. Ezen az úton nemcsak a vidék, hanem az egész társadalom olyan mélységbe juthat, ahonnan nehéz visszakapaszkodni.

E folyamatok gyors megállítása érdekében alapvető, patrióta gazdaság- és társadalompolitikai fordulatra, erős nép-párti államra, annak rövid távú válságkezelő, továbbá közép-hosszú távú stratégiai fejlesztési és cselekvési programjára van szükség, amely a spekuláció és a törtetés helyett a munka és az erkölcsi normák tiszteletén, a nemzeti együttműködésen, szolidaritáson, közös értékeink és érdekeink védelmén alapul.

Az április végén széleskörű társadalmi vitára, nemzeti konzultációra bocsátott Nemzeti Vidékstratégiai Koncepció – 2020 (NVS) éppen ezt célozza. Az ebben megfogalmazott, kiemelt célok, területek a „nép-párti” föld- és birtokpolitika megvalósítása, a biztonságos, egészséges élelmiszerellátás, a GMO-mentesség megőrzése, a helyi gazdaság, helyi piacok fejlesztése, fenntartható agrárszerkezet kialakítása, továbbá a természeti erőforrásaink megvédése és fenntartható használata.

Van tehát tennivalónk. De tudjuk: a választásokon a polgári oldal a korábban soha nem látott mértékű felhatalmazást az emberektől nem arra kapta, hogy az élet változatlanul menjen a maga útján! Sőt ha ezt engedné, akkor igen gyorsan dicstelen elődei sorsára jutna. A dolgok soha többé nem mehetnek úgy, hogy az állam a közjó helyett zsákmányszerző magánérdekeket, a munka helyett a spekulációt, a helyi gazdaság és társadalom, a nemzeti önrendelkezés erősítése helyett a globális kisajátítást, a társadalom szövetének felbontását, hagyományaink és értékeink feladását szolgálja. Értékelvű, az erkölcsi normákhoz visszatérő, azokat tiszteletben tartó, a köz szolgálatában álló, patrióta, nép-párti politikát vár. És ez fokozottan igaz a vidékpolitikára, a vidék társadalmának elvárásaira.

Az együtt megalkotott néppárti vidékstratégia közös megvalósításához széles nemzeti összefogásra, mindannyiunk erőfeszítésére szükség lesz. Az Orbán-kormány elszánt erre az alapvető irányváltásra, s ehhez partnerséget ajánl Magyarország minden tisztességes polgárának. Hazánk s benne a magyar vidék megújításához persze hitre és bátorságra is szükség lesz. Hinnünk kell abban, hogy összefogva képesek leszünk viszonyaink alapvető megváltoztatására, Magyarország és a vidék újjáépítésére.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)