Az úgynevezett zsebszerződések elleni hatékonyabb fellépés jogszabályi hátterének megteremtéséhez szükséges változtatásokat tekintette át a tárcaközi bizottság a Vidékfejlesztési Minisztériumban tartott ülésén.

Budai Gyula a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára, a tárcaközi bizottság elnöke elmondta: szükségesnek tartják az ügyészségi hatáskör kibővítését, valamint azt, hogy a készülő új földtörvényben legyen olyan paragrafus, amely szerint nem lehet kártalanításért bírósághoz fordulni a zsebszerződés semmissége esetén.

Budai Gyula (fotó: Botár Gergely)

Az ülésen az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány nemrégiben fogadta el a tárcaközi bizottság munkájáról készített jelentést. Ebben rögzítették, hogy a büntető törvénykönyvbe bekerült a zsebszerződések kérdése, a földtörvény előzetes hatósági engedélyezéshez köti a földtulajdon megszerzését.

Budai Gyula beszámolt arról, hogy Somogy, Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron megyéből bekérték a földhivataloktól a tartalom alapján zsebszerződésre utaló dokumentumokat, amelyek viszont jelezték, hogy adatvédelmi szempontból nincs felhatalmazásuk ennek a kérésnek a teljesítésére. Ezért a VM állásfoglalást kért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivataltól.

A kormány 1,1 milliárd forintot biztosított a korábban jogellenesen magántulajdonba került védett természeti területek földtulajdon-jogának visszaszerzésére. A 2013. évi költségvetésben további 2 milliárd forintot kérnek erre a célra – tájékoztatott az államtitkár.

Szabó Balázs, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője az ülésen elmondta, hogy eddigi tapasztalataik alapján az ügyészségi szervezetek hatáskörét bővíteni kellene a szerződések vizsgálatához.

Rácz András, a Vidékfejlesztési Minisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára beszámolt arról, hogy megkezdődött a nemzeti park igazgatóságokon a magántulajdonba került földek állami visszavásárlása, az Őrségben a rendelkezésre álló 450 millió forint 90 százalékát felhasználták, a többi nemzeti parknál 60 százalékos a forrás felhasználása.

Jeney Orsolya, Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a korábbi kormányok olyan rendelkezéseket szüntettek meg jogszabályokban, amelyek most alkalmasak lennének a zsebszerződések elleni fellépésre, ezért ezek visszahozatalát megfontolásra javasolják.

Balogh Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára és Horváth Gábor, a NAV illetékese azt hangsúlyozta, hogy az ellenőrzések kapcsán csak adójogi keretek között tudnak mozogni.

Seereiner Imre, a Legfőbb Ügyészség főosztályvezetője felvetette: sok esetben kevés információt kapnak zsebszerződés ügyében a megkereséskor ahhoz, hogy eljárást indíthassanak.
A Belügyminisztérium képviseletében Szelei Pál, az Országos Rendőr-főkapitányság főosztályvezetője arról számolt be, hogy a tárcaközi bizottság kérésére rendszeresen ellenőrzik a határ menti területeken a külföldi rendszámú munkagépeket.

Magyar Zoltán, a Jobbik országgyűlési képviselője az ülésen hangsúlyozta, hogy a korábbi kormányokhoz képest haladás történt a zsebszerződésekkel szembeni fellépés ügyében, a jövőben konstruktív javaslatokkal vesznek részt a tárcaközi bizottság ülésén. Budai Gyula bejelentette, hogy a jövőben a jobbikos országgyűlési képviselő rendszeresen meghívást kap, és csak azért nem hív szocialista és LMP-s képviselőket is, mert láthatóan nincs véleményük a zsebszerződésekről.

A tárcaközi bizottság a tervek szerint legközelebb októberben ülésezik.

(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)