A Vidékfejlesztési Minisztérium idén – 5 sikeres TAIEX projekt kivitelezését követően – egy újabb Twinning Light projekt megvalósítási jogát nyerte el, a külügyi prioritások között első helyen szereplő Szerbiában. A Twinning és TAIEX projektek az Európai Bizottság által finanszírozott fejlesztési programok, melyeknek célja a tagjelölt államok és szomszédsági partnerországok intézményeinek fejlesztése.

A nyertes pályázat abból a szempontból is egyedinek számít, hogy a VM eddigi Twinning portfóliójában kizárólag a mezőgazdasági terület projektjei szerepeltek, így ez az első sikeres környezetügyi pályázatunk – amelyben 96%-os eredményünkkel Hollandia és az Egyesült Királyság pályázatait utasítottuk magunk mögé.

A belgrádi Környezetvédelmi, Fejlesztési és Energiaügyi Minisztérium által meghirdetett ikerintézmény-fejlesztési program a nemzetközi kereskedelem által veszélyeztetett fajokkal (CITES) foglalkozó végrehajtó szervek, hatóságok képzését, szervezetrendszerük fejlesztését, valamint a szakterületen Szerbia uniós integrációra való felkészítését valósítja meg 6 hónap alatt. A fejlesztés összege – melyet az Európai Unió finanszíroz – 250 ezer euró.

A VM által vezetett konzorciumban közel 20 nagy tapasztalattal rendelkező szakértő vesz részt: a CITES igazgatási hatóság (VM Stratégiai Főosztály, Biodiverzitás- és Génmegőrzési Osztály) mellett a NAV, a Nemzeti Nyomozó Iroda, az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, a Pest megyei Kormányhivatal, valamint a Fővárosi Állat- és Növénykert, és a Szegedi Vadaspark szakértői. A magyar vezetésű programba emellett német, olasz, cseh és lengyel szakértők is bevonásra kerültek.

A VM, együttműködő partnereivel, így már a tízedik Twinning projekt kivitelezését kezdheti meg jövő tavasszal, ezzel megerősítve a magyar szaktárcák közötti vezető helyét. A VM és háttérintézményei jelenleg 3 Twinning projektben vesznek részt (Koszovó – vidékfejlesztés és agrárstatisztika; Szerbia – állatjólét és élelmiszerbiztonság; Montenegró – növényegészségügy), melyek során a tagállami partnerekkel (Ausztria, Németország, Egyesült Királyság, Litvánia) közösen történnek az intézményi fejlesztések a tagjelölt országokban, a kedvezményezettek általános megelégedésére.

(Vidékfejlesztési Minisztérium)