Tóth Katalin, az agrártárca nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára köszöntötte azokat a külföldi hallgatókat, akik a Magyar Kormány, valamint az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) ösztöndíjas programjának keretében érkeztek hazánkba ősszel. Közlemény.
A program Magyarország és a FAO között egy 2007-ben létrejött együttműködési megállapodás egyik eleme, amely az alacsony jövedelmű országokból származó hallgatók magyarországi felsőfokú agrárképzésre biztosít ösztöndíjat. A kormány eddig 140 – köztük két határon túli területről, a Vajdaságból és Kárpátaljáról érkező – hallgatónak nyújtott támogatást felsőfokú tanulmányokhoz. A Vidékfejlesztési Minisztérium és a FAO közös ösztöndíjas programja keretében eddig több mint 70 hallgató szerezte meg diplomáját. A magyar egyetemekről kikerülő külföldi hallgatók az eddigi tapasztalatok alapján fontos szerepet játszanak hazánk és az érintett országok mezőgazdasági, kereskedelmi és külpolitikai kapcsolataiban is; így a program – a kedvezményezett országok tudományos és gazdasági fejlődése mellett – a magyar nemzetgazdaság és diplomácia fejlődéséhez is hozzájárul.
A Vidékfejlesztési Minisztériumban megrendezett szakmai napon Tóth Katalin az agrártárca nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára kiemelte, már hagyománynak számít, hogy az új diákok Magyarországra való megérkezésüket követően a tárca illetékes szakterületeinek munkatársaival is találkoznak. Aláhúzta, ezek a szakmai fórumok lehetőséget biztosítanak a minisztérium kompetencia területeinek ismertetésére, amely kiváló platformot teremthet a külföldről érkező ösztöndíjasokkal történő minden további együttműködéshez.
Tóth Katalin hangsúlyozta, a kormány és a FAO közös programjának sikere kizárólag a hazai partner egyetemekkel történő együttműködés keretei között valósulhat meg. Leszögezte, hogy ezek az oktatási intézmények jelentős terhet vállalnak magukra azzal, hogy évről évre újabb kurzusokat indítanak a hazaitól eltérő oktatási rendszerből, valamint kulturális közegből érkező diákok számára.
A helyettes államtitkár a hallgatókat arra buzdította, hogy használjanak ki a program által nyújtott minden lehetőséget az elkövetkező másfél évben.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)