Magyarország természeti örökségének, értékeinek megóvásáért írt alá együttműködési megállapodást Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, több egyház, valamint szakmai és civil szervezet vezetője. Az összefogást Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa kezdeményezte.
Az aláírók hangsúlyozzák: természeti örökségünk fontos része a hazai mezőgazdasági génállomány. Magunk és a jövő nemzedékek érdeke, hogy a Kárpát-medencében régóta termesztett gyümölcsfajták, illetve tájfajták fennmaradjanak, újrahonosodjanak.
Az együttműködési program keretében a Vidékfejlesztési Minisztérium intézményeinek fajtagyűjteményeiből, illetve a Kárpát-medencei Gyümölcsészeti Hálózat tagjaitól származó csemetéket és szaporítóanyagokat kaphatnak az egyházi és önkormányzati kertek és földek.
A megállapodás aláírói szeretnék elérni a tájfajták feltérképezését, helyi és országos adatbázis, illetve fajtagyűjtemények létrehozását. Emellett remélik, hogy új, illetve már feledésbe merült gasztronómiai lehetőségek feltárásával a fogyasztók az eddigieknél változatosabb, egészségesebb gyümölcshöz illetve gyümölcsből készült ételekhez juthatnak.
A megállapodás szövege itt elérhető.
A megállapodás eddigi aláírói:
Ángyán József államtitkár, Vidékfejlesztési Minisztérium
Bábel Balázs kalocsai érsek
Beer Miklós váci püspök
Bölcskei Gusztáv püspök, Magyarországi Református Egyház
Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa
Gáncs Péter elnök-püspök, Magyarországi Evangélikus Egyház
Lantos Tamás igazgató, Kárpát-medencei Gyümölcsészeti Hálózat
Ónodi Gábor igazgató, Szent István Egyetem, Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet
Szenczi Győző, Génbank Tanács
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)