Szeptember 1-jétől lehet pályázatot benyújtani a Tanyafejlesztési Program két célterületének összesen 930 millió forintos keretére. A tanyák, valamint az alföldi tanyás térségek, települések fejlesztésére, és a tanyagazdaságok megújítására a pályázók 2011. szeptember 30-ig nyújthatják be kérelmüket a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézethez (VKSZI).

A Tanyafejlesztési Program a Nemzeti Vidékstratégia egyik kulcsfontosságú eleme. Kiemelt célja a tanyarendszer korszerű megújítása, valamint az ott élők helyzetének, gazdálkodásának támogatása. Jellegzetes földrajzi, építészeti, nyelvi, néprajzi és tájképi sajátosságai alapján a tanyás településrendszer a magyar nemzeti örökség és egyben az európai örökség részét képezi.

A programra fordítható 930 millió forint azon a 206 alföldi településen vehető igénybe, ahol az Országos Területfejlesztési Koncepció tanyás térségek besorolása szerint legalább 2% vagy legalább 200 fő a külterületi népesség aránya. A támogatás mértéke a települési és térségi fejlesztéseknél az összes jogosult (elszámolható) költség 90%-a, míg a tanyagazdaságok megújításánál 75%-a. Az elnyert támogatás legfeljebb 25%-os mértékéig támogatási előleg is nyújtható. A pályázatok elbírálásának határideje 2011. november 30. A nyertesekkel a szerződést a VKSZI 30 napon belül köti meg.

A tanyaprogram legfontosabb pályázati céljai: a rossz állapotú utak felújítása, az ehhez szükséges gépek beszerzése, a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése, állatállomány kialakítása, bővítése, térségi tanyafejlesztési programok kidolgozása, vetőmag és gyümölcsfa beszerzése, a tanyák energiaellátásának és ivóvízellátásának javítása, a tanyagondnoki szolgálat fejlesztése, valamint a gazdálkodáshoz szükséges eszközök, épületek korszerűsítése.

Az idén első alkalommal, kizárólag nemzeti forrásból megvalósuló program támogatja a magyar tanyavilágnak, - mint nemzeti örökségünknek, hazánk kultúrtörténeti és tájképi sajátosságának - a fennmaradását és megőrzését, továbbá visszaállítja a tanyasi emberek munkájának becsületét.
A tanyaprogram nem muzeális értékekre és nosztalgiázásra épül. A szerves fejlődésben kialakult külterületi gazdálkodási-, élet-, és települési forma fontos része a jövő korszerű mezőgazdaságának és vidékfejlesztésének. Ezek a tájak a fenntartható fejlődés, a többfunkciós mezőgazdaság Európában kialakult fejlesztési modelljének mintapéldái lehetnek. Ennek sikeres megvalósításához járulnak hozzá a pályázaton elnyerhető források.

A pályázati felhívások:

A Vidékfejlesztési Minisztérium 2011. évi PÁLYÁZATI FELHÍVÁSA a tanyák, valamint az alföldi tanyás térségek megőrzése és fejlesztése érdekében a települési és térségi fejlesztések támogatására

A Vidékfejlesztési Minisztérium 2011. évi PÁLYÁZATI FELHÍVÁSA a tanyák, valamint az alföldi tanyás térségek megőrzése és fejlesztése érdekében a tanyagazdaságok fejlesztésének csekély összegű (de minimis) támogatására

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)