A genetikai erőforrásokról szóló Nagojai Jegyzőkönyv végrehajtásáról tanácskoznak közép-kelet-európai és közép-ázsiai országok szakemberei a Vidékfejlesztési Minisztériumban december 11-13. között. A konferenciát az agrártárca a Biológiai Sokféleség Egyezmény montreáli Titkárságával közösen szervezte. Közlemény.

A budapesti találkozó megnyitóján Tóth Katalin, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára elmondta, hogy Magyarország különösen fontosnak tartja a közép-kelet-európai és közép-ázsiai országok együttműködését - ezért is ad hazánk otthont a nemzetközi rendezvénynek.

fotó: VM SajtóirodaTóth Katalin hangsúlyozta, a regionális összefogásnak kulcsszerepe van a nemzetközi egyezmények sikeres megvalósításában. A tapasztalatok, jó gyakorlatok bemutatása segít áthidalni a felmerülő nehézségéket, és arra ösztönöz bennünket, hogy közösen dolgozzunk a siker érdekében.

A helyettes államtitkár tolmácsolta a minisztérium meghívását a Vidékfejlesztési Minisztérium háttérintézményeként működő tápiószelei Növényi Diverzitás Központba, amely a Pannon Magbank projekt keretében már kibővített funkcióval működik. Így az intézmény a Pannon Biogeográfiai régió teljes genetikai sokféleségének megőrzéséért: az élelmezést szolgáló mezőgazdasági növényekért és a vadonélő növényvilágért is felelős.

A Nagojai Jegyzőkönyvet 2010-ben fogadták el, amely a genetikai erőforrásokhoz való hozzáférést és a hasznosításukból származó javak igazságos megosztását szabályozza. A budapesti tanácskozás remélhetőleg arra ösztönzi a régió országait, hogy minél előbb ratifikálják az egyezményt.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)