Anyanyelvű tájékoztató konferenciával ünnepelte megalakulásának egyéves évfordulóját a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával létrejött Muravidéki Magyar Gazdák és Vállalkozók Egyesülete (MMGVE) Lendván. A rendezvényen a Tóth Katalin, a tárca helyettes államtitkára tartott előadást a kárpát-medencei vidékfejlesztési együttműködés lehetőségeiről és az elmúlt időszak tapasztalatairól.

Tóth Katalin kiemelte a vidékfejlesztés kulcsszerepét a magyarság szülőföldön maradásának és boldogulásának előmozdításában, ezáltal a Kormány átfogó nemzetpolitikai céljainak megvalósításában. Kiemelte a magyarság kárpát-medencei szintű összefogásának jelentőségét, amely hatványozottan érvényes az olyan kis közösségek esetében, mint a muravidéki. A helyettes államtitkár beszédében felsorakoztatta azokat az eredményeket, amelyeket a Nemzeti Vidékstratégiában 2012-ben megfogalmazott célkitűzések szellemében sikerült elérni. Kitért ugyanakkor a tárca jövőbeni terveire, az együttműködés kiteljesítésének igényére is. Ez utóbbi koordinációjában a minisztérium fokozottan számít a Kárpát-medence valamennyi gazdálkodójának érdekképviseletét felvállaló Nemzeti Agrárgazdasági Kamarára.

Az egyesület tagsága a társszervező helyi szakmai kamara jóvoltából magyar nyelven kapott tájékoztatást az Európai Unió 2014-20-as költségvetési időszakában tervezett szlovén mezőgazdasági és vidékfejlesztési intézkedésekről. A támogatásokhoz való hozzáférés szempontjából felbecsülhetetlen az anyanyelvi információk értéke. Ezt felismerve a Vidékfejlesztési Minisztérium számos hasonló képzéshez nyújtott anyagi és szakmai támogatást az elmúlt években.

Az előadásokat követően került sor annak a térítésmentes helyiségbérleti szerződésnek az ünnepélyes aláírására az MMGVE elnöke és a Magyar Nemzeti Művelődési Intézet (MNMI) igazgatója között, amely első lépésben lehetőséget biztosít a helyi magyar termékek folyamatos bemutatására, hosszabb távon pedig azok árusítására is. Az egyesület emellett jogosulttá válik a magyar kormányzati támogatással létesült Bánffy-központ helyiségeinek saját célú használatára, a Bánffy Kávézóval közösen.

A Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet a Szlovéniában élő magyar közösség közszolgálatai szakintézménye, amelynek tevékenysége elsősorban a kultúra, az ismeretterjesztés és a tudomány területére terjed ki. Az Intézet szorosan együttműködik a muravidéki magyarság szervezeteivel és szakintézményeivel, a nemzetiségileg vegyesen lakott területet felölelő önkormányzatokkal, több szlovéniai szakintézménnyel, valamint számos magyarországi szervezettel, egyesülettel, tudományos intézménnyel. A magyar sajtótermékekkel is ellátott könyvesbolt, az internetes kávézó és a központ egyéb lehetőségei magyar és nem magyar nemzetiségű emberek érdeklődését vonzza.

A Kárpát-medence országai között a természeti, földrajzi adottságokat kihasználó többrétű kapcsolatrendszer érvényesítése nemzetpolitikai érdek. Elengedhetetlen, hogy az ebben rejlő előnyöket Magyarország kihasználja, ezáltal a kárpát-medencei magyarsággal fennálló kapcsolatot még szorosabbra fűzze. Többek között ehhez és a határon túli magyarlakta területek integrált gazdaságfejlesztéséhez kíván hozzájárulni a tavaly megalakult Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma, amely agrároldalról segíti a Wekerle Tervben is célul tűzött Kárpát-medencei Gazdasági Tér megvalósítását.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)