Az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága megtárgyalta Budai Gyula egyéni képviselői indítványát a géntechnológiai tevékenységek büntetőjogi szabályozásáról.

A Büntető Törvénykönyv jelenleg csak a génmódosított növényfajtákkal kapcsolatos, engedély nélküli tevékenységeket bünteti két évig terjedő szabadságvesztéssel, beleértve többek között az Európai Unióban nem engedélyezett, vagy Magyarországon moratórium alatt álló génmódosított növények termesztését is.

Ugyanakkor számos más géntechnológiai tevékenység létezik, melyek engedély nélküli, vagy esetenként az engedélytől eltérő végzése, súlyos egészségügyi, környezeti vagy akár gazdasági kockázatokat hordozhat magában. Például egy géntechnológiával módosított vírus környezetbe történő kijuttatásával adott esetben sokkal nagyobb környezeti vagy egészségügyi kárt lehet okozni, mint egy GM növény termesztésével, amire a jelenleg hatályos tényállás vonatkozik.

Új problémaként merül fel egyes genetikailag módosított állatok illegális megjelenése az Európai Unió piacain. A közelmúltban fény derült többek között génmódosított egerek Magyarország területére történő illegális behozatalára is.

Budai Gyula jogellenesen folytatott géntechnológiai tevékenységek büntetőjogi szankcionálásáról szóló egyéni képviselői indítványának tárgysorozatba vételét és általános vitára bocsátását, a szocialista képviselők kivételével valamennyi parlamenti párt képviselője támogatta. Az MSZP részéről jelenlévő öt képviselő azonban mindkét szavazásnál nemmel szavazott. Azaz a szocialista párt nem támogatta azt, hogy az illegális géntechnológiai tevékenységek végzése a korábbinál jóval szélesebb körben vonjon maga után büntetőjogi szankciót.

(Vidékfejlesztési Minisztérium)