Kína és Magyarország között a kölcsönös magas szintű találkozók, szakmai egyeztetések, fórumok meghozzák a kívánt eredményt, és a két ország között bővülhetnek az üzleti kapcsolatok - mondta Tóth Katalin a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a kínai Mezőgazdasági Minisztérium Kereskedelmi Központja és a magyar Kincsem Mezőgazdasági Szövetkezet által szervezett konferencián Budapesten. A parlamenti, társadalmi és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy mindezek érdekében a két ország államigazgatási és gazdasági szereplőinek további erőfeszítéseket kell tenniük, mely elsősorban aktív szerepvállalást feltételez.

Kínában 1,5 milliárd ember él, azaz a föld lakossága 20 százalékának élelmezését kell megoldani-emlékeztetett előadásában a helyettes államtitkár. Hozzátette, Kína a világ élelmiszer termeléséhez mintegy 10,7 százalékban járul hozzá, miközben a megtermelt javakból 23 százalékot fogyaszt el, ezért folyamatos importra szorul.

Fotó: Vidékfejlesztési Minisztérium

Magyarország természeti adottságai kiválóak, olyan magas minőségi követelményeknek megfelelő, egészséges élelmiszereket állít elő, amelyeknek kínai exportja fokozható - hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Azt is aláhúzta, hogy Magyarország érdekelt azokban a magasabb szintű együttműködési formákban, amelyek nem csupán a kölcsönös árucserékre korlátozódnak. Ennek érdekében a Vidékfejlesztési Minisztérium élénken támogatja a két ország gazdasági szereplői közötti közvetlen kapcsolatok kiépítését.

A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a magyar-kínai politikai, gazdasági kapcsolatok rendkívül intenzíven fejlődtek az utóbbi években. Tóth Katalin aláhúzta, a magyar-kínai agrárdiplomáciai kapcsolatok is nagy lendületet vettek. Kiemelte, hogy az agrártárca és a kínai Mezőgazdasági Minisztérium között folyamatos az együttműködés.

Fotó: Vidékfejlesztési MinisztériumPéldaként említette, hogy idén áprilisában Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter üzleti delegáció kíséretében tárgyalt Pekingben Niu Dun mezőgazdasági miniszterhelyettessel, Chen Lei vízügyi erőforrás miniszterrel, valamint a Karanténhivatal miniszteri szintű vezetőjével. Mindemellett a Magyar-Kínai Mezőgazdasági Munkacsoport, mely a két ország agrárkapcsolatait koordinálja rendszeresen ülésezik, a legutóbbi ülésre éppen ez év májusában Budapesten került sor.

Tóth Katalin elmondta, hogy szeptemberben hazánkba látogat Dong Li vízügyi miniszter-helyettes, és megrendezésre kerül a 3. magyar-kínai vízügyi workshop is.

(Vidékfejlesztési Minisztérium)