Kína és Magyarország között a kölcsönös magas szintű találkozók, szakmai egyeztetések, fórumok meghozzák a kívánt eredményt, és a két ország között bővülhetnek az üzleti kapcsolatok - mondta Tóth Katalin a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a kínai Mezőgazdasági Minisztérium Kereskedelmi Központja és a magyar Kincsem Mezőgazdasági Szövetkezet által szervezett konferencián Budapesten. A parlamenti, társadalmi és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy mindezek érdekében a két ország államigazgatási és gazdasági szereplőinek további erőfeszítéseket kell tenniük, mely elsősorban aktív szerepvállalást feltételez.
Kínában 1,5 milliárd ember él, azaz a föld lakossága 20 százalékának élelmezését kell megoldani-emlékeztetett előadásában a helyettes államtitkár. Hozzátette, Kína a világ élelmiszer termeléséhez mintegy 10,7 százalékban járul hozzá, miközben a megtermelt javakból 23 százalékot fogyaszt el, ezért folyamatos importra szorul.
Magyarország természeti adottságai kiválóak, olyan magas minőségi követelményeknek megfelelő, egészséges élelmiszereket állít elő, amelyeknek kínai exportja fokozható - hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Azt is aláhúzta, hogy Magyarország érdekelt azokban a magasabb szintű együttműködési formákban, amelyek nem csupán a kölcsönös árucserékre korlátozódnak. Ennek érdekében a Vidékfejlesztési Minisztérium élénken támogatja a két ország gazdasági szereplői közötti közvetlen kapcsolatok kiépítését.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a magyar-kínai politikai, gazdasági kapcsolatok rendkívül intenzíven fejlődtek az utóbbi években. Tóth Katalin aláhúzta, a magyar-kínai agrárdiplomáciai kapcsolatok is nagy lendületet vettek. Kiemelte, hogy az agrártárca és a kínai Mezőgazdasági Minisztérium között folyamatos az együttműködés.
Példaként említette, hogy idén áprilisában Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter üzleti delegáció kíséretében tárgyalt Pekingben Niu Dun mezőgazdasági miniszterhelyettessel, Chen Lei vízügyi erőforrás miniszterrel, valamint a Karanténhivatal miniszteri szintű vezetőjével. Mindemellett a Magyar-Kínai Mezőgazdasági Munkacsoport, mely a két ország agrárkapcsolatait koordinálja rendszeresen ülésezik, a legutóbbi ülésre éppen ez év májusában Budapesten került sor.
Tóth Katalin elmondta, hogy szeptemberben hazánkba látogat Dong Li vízügyi miniszter-helyettes, és megrendezésre kerül a 3. magyar-kínai vízügyi workshop is.
(Vidékfejlesztési Minisztérium)