2014. január 16-án az Európai Parlament egyértelműen kinyilvánította véleményét a 1507 genetikailag módosított kukorica termesztésének ügyében. A környezetvédelmi bizottság olyan határozatot terjesztett a plenáris ülésre, amely számos indok alapján arra kéri az Európai Unió tagállamainak minisztereit, hogy utasítsák el a 1507 genetikailag módosított kukorica termesztésére irányuló engedélyezési javaslatot. A határozatot az EP a tegnapi nap folyamán megszavazta.
Az Európai Parlament jelzését komolyan kell kezelni, és figyelembe kell venni az engedélyezésre vonatkozó uniós döntés során. A Vidékfejlesztési Minisztérium üdvözli az Európai Parlament határozatát és az abban felsorolt indokrendszerrel teljes mértékben egyetért. Ugyanezen érveket hangsúlyozva küzdünk a 1507-es génmódosított kukorica engedélyezése ellen a javaslat tanácsi tárgyalása során. Emellett Magyarország mindent megtesz a GMO engedélyezési rendszer szigorításáért az Európai Unió különböző fórumain.
Az Európai Parlament által felhozott indokok között szerepel többek között az is, hogy a 1507 GM kukorica olyan méreganyagot termel, amely egyes lepkefajokra bizonyítottan káros hatással van. Minden, GMO-ra vonatkozó döntés esetében, így most is az elővigyázatosság elvével összhangban kell eljárni és el kell utasítani a 1507 jelű kukorica köztermesztésére vonatkozó engedélykérelmet. Számunkra is elfogadhatatlan, hogy a káros környezeti hatást a termesztést követően, a monitorozás keretében kívánják kezelni. Arról nem is beszélve, hogy álláspontunk szerint számos más tudományos vizsgálatot is el kellett volna végezni az engedélyezés előtt, hogy valóban és megnyugtatóan bebizonyosodjon a GM kukorica környezeti biztonsága.
A Tanácsban továbbra is aktívan lobbizunk annak érdekében, hogy minél több tagállam utasítsa el a 1507 GM kukorica termesztéséről szóló javaslatot. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a tagállamok minisztereinek legyen lehetőségük a nemzeti álláspont kifejtésére. Emellett a nagykövetek mai napon megtartott ülésén azt is hangsúlyozzuk, hogy az EP véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni.
(MTI/VM Sajtóiroda)