Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter jóváhagyta a nyertes tanyapályázatokat. Az idén első alkalommal, kizárólag nemzeti forrásból meghirdetett 930 millió forintos keretösszegű Tanyafejlesztési Programból összesen 201 pályázó nyert állami támogatást.
A Kormány és a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) kiemelt célja a tanyarendszer korszerű megújítása, valamint az ott élők helyzetének, gazdálkodásának támogatása.
A Tanyafejlesztési Program a Nemzeti Vidékstratégia egyik kulcsfontosságú eleme, első induló programja. A pályázatokat a vidékfejlesztési tárca 3 hónap alatt, példaértékű gyorsasággal, és új, egyszerűsített eljárással bonyolította le.
A programra 206 alföldi településről nyújthattak be pályázatokat többek között önkormányzatok, kistérségi társulások, tanyagondnoki szervezetek és gazdálkodók.
A Tanyafejlesztési Program pályázatait rendkívül nagy érdeklődés kísérte mind az önkormányzatok, mind a gazdák részéről. A megadott szeptember 30-i határidőig összesen 441 pályázat érkezett a formai és tartalmi értékelést végző VM Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézetéhez. A 441 jelentkező közül 290 felelt meg a rendeletben szabályozott jogosultsági követelményeknek. A program sikerét bizonyítja, hogy a 290 pályázó összesen 2 milliárd 81 millió forintra nyújtott be támogatási igényt. Közülük 152-en tanyagazdaságok fejlesztésére adtak be kérelmet, emellett kiemelten népszerű volt a külterületi földutak felújításának és a tanyai termékek piacra jutásának támogatása is.
A Vidékfejlesztési Minisztériumban 2011.november 30-án döntés előkészítő ülést tartott a Tanyafejlesztési Program Bíráló Bizottsága. A Bizottság javaslatai alapján Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter december 5-én 201 pályázat támogatását hagyta jóvá.
A Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet 15 napon belül értesíti a pályázókat az eredményekről, és ezt követően a vidékfejlesztési miniszter köti meg a szerződéseket a támogatott szervezetekkel és gazdálkodókkal.
A Kormány és a Vidékfejlesztési Minisztérium határozott törekvése a program folytatása, a tanyai gazdálkodás hosszú távú fejlesztése, és ezt bizonyítja az is, hogy a jövő évi költségvetés tervezetében az ideinél nagyobb összeg, 1,5 milliárd forint szerepel erre a célra. A tárca várja a jövő évi programra azon pályázók újbóli jelentkezését is, akiket az idén a szűkebb keret miatt nem lehetett támogatni.
A tanyaprogram legfontosabb pályázati céljai: a rossz állapotú utak felújításához szükséges gépek beszerzése, a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése, állatállomány kialakítása, bővítése, a tanyák energiaellátásának és ivóvízellátásának javítása, vetőmag és gyümölcsfa beszerzése, térségi tanyafejlesztési programok kidolgozása, a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése, valamint a gazdálkodáshoz szükséges gépek,eszközök beszerzése, épületek korszerűsítése.
A jelentkezők két célterületre, a tanyás térségek, települések valamint a tanyagazdaságok fejlesztésére nyújthattak be támogatási igényt.
Az első célterületre főleg önkormányzatok, kistérségi társulások és tanyagondnoki szervezetek, míg a másodikra tanyagazdaságok pályázhattak. Összesen 149 pályázat érkezett mintegy 1,9 milliárd forintra az első célterület zömében önkormányzati és kistérségi fejlesztéseire. Itt a túljelentkezés közel két és félszeres volt. A pályázók között ezen a területen a legnépszerűbb célok között szerepeltek: a rossz állapotú földutak javításához szükséges gépek, eszközök beszerzése, a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése, valamint a tanyai termékek piacra jutásának elősegítése.
A második célterületre 292 pályázatot nyújtottak be mezőgazdasági vállalkozók,kistermelők és őstermelők összesen közel 630 millió forint támogatási igényt megjelölve, tehát a túljelentkezés itt háromszorosnál is nagyobb volt. A legtöbben a gazdálkodási gépek, eszközök fejlesztésére, beszerzésére, az épületek felújítására, építésére valamint állatállomány kialakítására és bővítésére nyújtottak be pályázatot.
A nyertes pályázatok listája itt olvasható.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)