A Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára Budai Gyula még elszámoltatási és korrupció-ellenes kormánybiztosként 2012. július 16-án a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV), az Országos Rendőr-főkapitánysággal, a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal, Budapest Főváros Önkormányzatával, Budapest Főváros Közterület Felügyeletével és az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósággal együttműködve rendelte el a budapesti és néhány vidéki nagybani piac ellenőrzését. Közlemény.
Az ellenőrzés-sorozat keretében eddig 3 helyszíni vizsgálatot tartottak, melyeket kiegészített a NAV 2012. augusztus 26. és szeptember 1-je közötti egyhetes ellenőrzése, valamint a Józsai TÉSZ vecsési telephelyének vizsgálata.
A Századvég Politikai Iskola Alapítvány 2012. október 1. és 2. között telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett, amelynek során 1009 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg a Nagybani Piac ellenőrzéséről.
A feltett kérdések arra keresték a választ, hogy egyrészt ismert-e a lakosság körében, hogy átfogó vizsgálatra került sor a budapesti és néhány vidéki nagybani piacon; másrészt, hogy fontos-e a megkérdezettek számára, hogy a megvásárolt zöldség-gyümölcs melyik országból származik; harmadrészt pedig, hogy érdekli-e a lakosságot, hogy a kereskedők betartják-e az élelmiszer-biztonsági előírásokat.
A közvélemény-kutatás eredményeként elmondható, hogy a felnőtt lakosság több mint háromnegyede (77,4 %) hallott arról, hogy átfogó ellenőrzéseket hajtottak végre a budapesti és néhány vidéki nagybani piacon. A megkérdezettek döntő többségének (92,2 %) fontos, hogy a megvásárolt zöldség, gyümölcs melyik országból származik, és megközelítőleg a lakosság ugyanekkora százaléka számára fontos az is, hogy a kereskedők betartsák az élelmiszer-biztonsági szabályokat.
Az előbbiekhez képest kevésbé lényeges, ám a többség számára szintén fontos dolog, hogy a piac árusai is számlát adjanak vásárláskor.
Megállapítható továbbá az is, hogy a felnőtt lakosság háromnegyede (75,1 %) úgy gondolja, hogy az ellenőrzések segítik a fogyasztók életét. A megkérdezettek 70,5 %-a szerint az ilyen típusú ellenőrzések pedig segítik a becsületes termelők, és közel 70 %-a szerint a becsületes kereskedők életét is.
A közvélemény-kutatás eredményeiből egyértelműen megállapítható, hogy a megkérdezettek jelentős többsége hasznosnak és sikeresnek tartja az ellenőrzéseket, amelyek minden kétséget kizáróan a vásárlók és a becsületes termelők, illetve kereskedők érdekeit szolgálják.
(Vidékfejlesztési Minisztérium)