A Gazdasági Versenyhivatal Antitröszt Irodája 2012. augusztus 27-én versenyfelügyeleti eljárást indított a 6 magyarországi üzletlánccal, továbbá a Magyar Dinnye Szövetség Közhasznú Egyesülettel és a Magyar Zöldség - Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanáccsal szemben. A GVH döntésére reagálva a kormány 2012. szeptember 4-i ülésen elfogadta a Vidékfejlesztési Minisztérium állítólagos „dinnye-kartellezési” ügyéről szóló jelentést. A jelentéssel a kormány kifejezi, hogy tiszteletben tartja a dinnyeértékesítési ügyben indult versenyfelügyeleti eljárást, ugyanakkor elkötelezett amellett, hogy nem történt kartellezés a dinnyetermesztők védelmében született megállapodás során. Közlemény.

A Nemzeti Együttműködés Kormányának Programja ugyanis kimondja, hogy „meg kell teremteni a helyben termelt, illetve ott előállított élelmiszerek közvetlen értékesítésének biztonságos és gazdaságos feltételeit”.

A „dinnyeügyben” az áruházláncok, a termelők, az érintett szövetségek és a minisztérium részvételével folytatott tárgyalás célja a magyar termelők védelme volt; a nemzeti termelők érdekében való fellépés pedig nem tilos, sőt bevett gyakorlat a világ minden táján.

Mindezért a tárgyalás egyrészt arra vonatkozott, hogy a minőségi magyar dinnyét az áruházláncok tisztességes, a tavalyi szintet legalább elérő áron árulják; másrészt arra, hogy az import dinnyét ne akciózzák olyan árszintre, amely ellehetetlenítené a magyar termelőket.

A Vidékfejlesztési Minisztériumot képviselő Budai Gyula parlamenti államtitkárnak a mindegyik fél számára elfogadható konszenzus kialakítása volt a feladata, amely feladatának eleget is tett. A tárca ugyanis csak arra kérte a nagy üzletláncokat, hogy ebben az évben is a tavalyihoz hasonló árban indítsák és fejezzék be a dinnye értékesítését, és külföldről lehetőség szerint csak akkor vásároljanak, ha a rendelkezésre álló magyar árualap nem elegendő a vásárlói igények kielégítésére.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)