A 75., jubileumi OMÉK adott otthont a Nemzeti Vidékstratégia - 2020 konzultációsorozat részeként második alkalommal megrendezett „Kárpát-medencei vidékfejlesztési együttműködések” fórumának.

A tanácskozásra meghívást kaptak Ausztria, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna magyar szervezeteinek szakemberei és politikusai, valamint a hazai törvényhozás és kormánypolitika meghatározó szereplői.

A magyar mezőgazdasághoz hasonlóan a Kárpát-medence vidékfejlesztése is mérföldkőhöz érkezett- hangsúlyozta Ángyán József parlamenti államtitkár a fórumon. Az államtitkár a Kárpát-medencei együttműködések programjának bemutatásakor kifejtette, hogy nemcsak Magyarországon, hanem az egész Kárpát-medencében minőségi mezőgazdaságra van szükség. Nem néhány növény  monokultúrás termesztését kell támogatni, hanem döntően a családi gazdaságokat és azok szövetkezéseit. Ángyán József kiemelte, hogy a térségben elképesztő a munkanélküliség aránya.

A cél az, hogy olyan mezőgazdaságot építsünk, amely a lehető legtöbb embernek megélhetést ad. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy saját biológiai alapjaink, őshonos állataink, tájfajtáink megőrzése, összegyűjtése új perspektívát jelenthet a Kárpát-medence mezőgazdaságának.

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a tanácskozáson elmondta, hogy szükség van egy egész régiót átölelő vidékpolitikára, melynek fontosságára ő egy három betűből álló logóval hívná fel a figyelmet: KKK, azaz Közös Kincsünk a Kárpát-medence. Németh Zsolt példamutatónak tartja, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium elindította ezt a programot, amelyet a külügyi és a többi érintett tárca is támogat. A magyar-magyar együttműködést ki kell egészíteni a  jó szomszédsági politikával. A mezőgazdaság erre kiváló terület. A cél az, hogy a Kárpát-medencei vidékstratégia példa legyen az egész Európai Unió számára-hangsúlyozta a külügyi államtitkár.

Font Sándor az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke kifejtette, hogy a Kárpát-medencei ökoszisztéma nincs tekintettel az országhatárokra. Ezért fontos az együttműködés többek között a GMO-k elleni fellépés területén is. Az Amerikában talált  GMO-nak ellenálló kukoricabogár újra felhívja a figyelmet arra, hogy tiszta környezetben tiszta mezőgazdasági termékeket kell előállítani.

Jakab István az Országgyűlés alelnöke kiemelte, hogy a program megvalósításakor speciális kérdéseket vethetnek fel a nem EU tagországok mezőgazdaságának sajátosságai. Ezért is különösen fontos, hogy a közös ügy érdekében a térség gazdái összefogjanak és segítsék egymást.
Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Kárpát-medencei együttműködések programjához október közepéig várják a határon túli magyar szervezetek javaslatait. Ezek feldolgozása után a tervek szerint a kormány és a határon túli szervezetek képviselői még az év végéig aláírják a megállapodást a programról.

(Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodája)