Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség minden évben elkészíti „Jelzések” című kiadványát, amely különböző témaköröket kiemelve hívja fel a döntéshozók és a nagyközönség figyelmét a környezetpolitikai aktualitásokra.
A látványos, fényképekkel gazdagon illusztrált kiadvány közérthető példákon, esettanulmányokon keresztül mutatja be az aktuális kérdéseket. A kötetet Prof. Jacqueline McGlade, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazgatója és Dr. Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára mutatja be kedden, Szentendrén.
A magyar EU elnökség keretében, az Európai Fenntartható Fejlődési Hálózat (ESDN) tanácskozásához kapcsolódva az idén Magyarország ad otthont a kiadvány európai bemutatójának. A kötet 26 európai nyelven jelenik meg, és az erőforrások használatára, az ökoszisztémák, például az erdők nyújtotta szolgáltatásokra, a fogyasztási szokásokra, az újítási lehetőségekre, a kihívások összetettségére és összefüggéseire hívja fel a figyelmet.
A „Jelzések 2011” rámutat a világgazdaság, a környezet és a társadalom összetett kapcsolatrendszerére, amely számos kihívás elé állítja a világot. Rövid történetek szemléltetik, hogy mindenkinek van szerepe jövőnk alakításában, és nem csak passzív szemtanúi vagyunk a körülöttünk zajló eseményeknek. Az, hogy hol és hogyan élünk, hatással van a fogyasztási szokásokra és ezen keresztül a környezetre.
A kötet részletesen foglalkozik az erdőkkel, hiszen az ENSZ 2011-et az erdők évének nyilvánította. A Jelzések arra hívja fel a figyelmet, hogy az erdők kiemelt szerepet játszanak a biológiai sokféleség megőrzésében, ugyanis az ismert szárazföldi fajok több mint kétharmadának, valamint a veszélyeztetett fajok többségének az erdők adnak otthont.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség az Európai Unió szakosított intézménye, melynek feladata, hogy célzott, objektív, megbízható, időszerű információt szolgáltasson a környezet állapotáról, illetve a környezetvédelemmel kapcsolatos döntések meghozatalához. Az Ügynökség a jelentések készítése, a környezeti adatok értékelése során nemzeti szakértők hálózatára épít.
Az Ügynökség jelenleg 32 tagországot és 6 együttműködő országot számlál. Magyarország 1996 óta vesz részt a szervezet munkájában, a munkaprogram végrehajtásának nemzeti koordinációjáért felelős intézmény a Vidékfejlesztési Minisztérium.
Az Ügynökség az adatgyűjtéseken, elemzések, jelentések készítésén keresztül elsősorban az Európai Unió intézményeinek és a tagországoknak nyújt segítséget a megalapozott döntésekhez, ugyanakkor az üzleti közösség, az akadémiák, a nem kormányzati szervezetek és a civil társadalom más szereplői is fontos felhasználói az Ügynökség által nyújtott információknak.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)