Az Európai Unió működésével kapcsolatos ismeretek és tapasztalok határon túli magyarság számára történő átadásának fontosságáról beszélt Tóth Katalin a drávaszögi Karancson. A Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége Gazdakörének meghívására vett részt a szervezet egyéves fennállásának tiszteletére tartott ünnepi közgyűlésen.
Tóth Katalin az ülésen emlékeztetett arra, hogy a szervezet annak a vidékfejlesztési tárca által is ösztönzött törekvésnek az eredményeként jött létre, hogy a vidéki magyarságnak a Kárpát-medence valamennyi országában legyen intézményesített érdekképviselete. Ezek a szervezetek jelentik ugyanis a határon túli magyarokkal folytatott vidékfejlesztési együttműködéseknek az alapját és szervezeti hátterét. A hálózat részét képező szervezetek rendszere garanciát jelent az egységes magyar érdekek konkrét intézkedésekké transzformálására és közvetítésére, amelyben az új Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának koordinatív szerepet kell vinnie.
A helyettes államtitkár a Gazdakör köszöntése mellett a kárpát-medencei vidékfejlesztési együttműködés lehetőségeiről és az elmúlt időszak tapasztalatairól tartott előadást. Kiemelte annak jelentőségét, hogy Horvátország az EU frissen csatlakozott tagállamaként és benne a drávaszögi magyarság mérvadó kisebbségként támaszkodhat azokra az ismeretekre, amelyeket Magyarország át tud és át is akar adni a részére. Mindezt persze az átfogó nemzetpolitikai célok folyamatos szem előtt tartásával teszi, hiszen a vidékfejlesztésnek kulcsszerepe van és lesz a szülőföldön való boldogulás előmozdításában.
Tóth Katalin szerint éppen ezért a Vidékfejlesztési Minisztérium a maga részéről továbbra is mindent elkövet a határon túli magyar gazdák anyanyelvű információhoz jutásának biztosítása érdekében, akár szakmai konferenciák, elméleti képzések támogatása, akár tanulmányutak szervezésének ösztönzése útján, de ide sorolható a partnerszervezetek magyar szaklapokkal és szakkönyvekkel való folyamatos ellátása is. Mindemellett fontos a jellegzetes termékek védjegyesítése, fogyasztókkal való megismertetése is, amelynek szép példája volt a határon túli magyar stand sikere a tavalyi Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon – zárta előadását a helyettes államtitkár.
(Vidékfejlesztési Minisztérium)