Kormányzati forrással 6,3 milliárdos szennyvíz-beruházás indul tavasszal a kelet-nyírségi térség nyolc településén, Baktalórántháza környékén - jelentette be Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára Apagyon, ahol aláírták a kivitelezői szerződéseket.

Az államtitkár elmondta, hogy a költségek növekedése miatt szükséges 450 millió forint összegű állami többletforrás biztosításáról a kabinet december 29-én döntött, így megkezdődhet Apagy, Baktalórántháza, Magy, Napkor, Nyíribrony, Nyírtét, Ófehértó és Ramocsaháza szennyvízhálózatának kiépítése, illetve meglévő vezetékrendszerének korszerűsítése.

Fotó: VM SajtóirodaAz összesen 17 500 lakost érintő, az Európai Unió 5,4 milliárd forint összegű támogatásával megvalósuló beruházás a jövő év végére készül el.

Kiss István, Apagy független polgármestere, az érintett nyolc község és város önkormányzata által létrehozott Kelet-Nyírség Víziközmű Beruházási Társulat elnöke arról tájékoztatott, hogy a településeken lakó ingatlantulajdonosok 85 százaléka már jelezte csatlakozási szándékát a szennyvízhálózathoz, ők a költségekhez való hozzájárulásként 60 hónapon át havi 1900 forintot fizetnek.

A fejlesztés során Baktalórántházán a meglévő vezetékrendszert és a szennyvíztisztító telepet korszerűsítik, a munkálatokat a KE-VÍZ 21 Zrt. és a Közgép Zrt. végzi.

Ugyancsak a két cég a kivitelezője az apagyi, a napkori és a nyírtéti hálózat kialakításának, illetve az apagyi közös szennyvíztisztító telep építésének, illetve vezetékrendszert építenek Ófehértón és Magyon, e két település szennyvízét majd a leveleki tisztítótelep fogadja.
Vitális Ferencné Nyíribrony és Simon József Ramocsaháza független polgármestere az MTI-nek elmondta, a két település új szennyvízhálózatát a Híd-Építő Zrt. és a Swietelsky Kft. építi ki. Nyíribronyban új szennyvíztisztító telepet létesítenek, amely tisztítja majd a három kilométerre lévő Ramocsaháza szennyvízét is.

A nyolc településen a kivitelezők - az időjárástól függően - márciusban, vagy áprilisban kezdik a munkálatokat, s az ingatlanok bekötése után 2015. végén már a próbaüzem is elindul a teljes hálózaton.

Nagy Lajos, Baktalórántháza Fidesz-KDNP-s polgármestere az MTI-nek hozzátette: a nyolc település önkormányzata 5 százalékos saját fejlesztési forrást biztosít a 6,4 milliárdos beruházás megvalósításához.

(MTI)