A kormány nem tervezi, hogy állami tulajdonrész vásárlásával segítsen a bajba jutott húsipari cégeknek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Budai Gyula. A vidékfejlesztési államtitkár ugyanakkor leszögezte: a kabinet mindent megtesz azért, hogy megvédje a munkahelyeket.
Noha a kormány vizsgálta ennek a lehetőségét, végül úgy döntött, a jelen helyzetben nem vásárol egyik húsfeldolgozóban sem tulajdonrészt – mondta megkeresésünkre Budai Gyula. A Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára minderről azt követően számolt be, hogy több húsipari cég képviselőjével és érdekvédelmi szervezetek vezetőivel egyeztetett az ágazatban kialakult helyzetről.
Ismeretes, a közelmúltban a Gyulai Húskombinát és a Kapuvári Hús is komoly pénzügyi nehézségekről számolt be, s emiatt mindkét társaság kénytelen volt időszakosan csökkenteni termelését. A szakmai szervezetek pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a két eset nem egyedi, általánosságban elmondható, hogy a húsfeldolgozó cégek jelentős problémákkal küzdenek.
Kemény verseny folyik a cégek között a húsipari ágazatban
Budai Gyula szerint ennek egyik legfőbb oka, hogy miközben az utóbbi időszakban emelkedett a termékek előállítási költsége, a feldolgozók nem tudták ezt a drágulást elismertetni a kereskedőkkel, vagyis nem emelhették termékeik árát. – A tájékozódás és tárgyalások során – tette hozzá az államtitkár – igen kusza tulajdoni viszonyokra derült fény, ami erősen megnehezíti a tisztánlátást.
Azt is megtudták, hogy a gyulai kombinátból a tulajdonosok korábban körülbelül egymilliárd forintot vontak ki. Később éppen ekkora összeget említettek, mint amivel a cég kilábalhatna a kritikus helyzetből. Mint korábban megírtuk, az állam a Magyar Fejlesztési Bank leányvállalatán, az MFB Invest Zrt.-n keresztül tervezte, hogy tulajdont szerez a húsipari cégekben. Úgy tudjuk, a kormány szakértői annak a lehetőségét is megvizsgálták, hogy esetleg az MFB helytáll a cégek nevében az általuk korábban felvett állami garanciás hitelekért.
Kérdésünkre az államtitkár nem cáfolta, de nem is erősítette meg ezen információkat, ezek kommentálásától határozottan elzárkózott. Elmondta ugyanakkor, hogy a kormány több lehetséges forgatókönyvet is átvizsgált, s ezt követően jutott arra a döntésre, hogy veszteséges magáncégekbe nem kíván részesedést vásárolni.
Ugyanakkor – fejtette ki – miközben a kabinetnek nem lehet célja egyes magvállalkozók megsegítése, eltökélt abban, hogy megvédi a munkahelyeket. Véleménye szerint erre nyújt megoldást a kiemelt állami vállalat státus, amit a közelmúltban mindkét bajban lévő társaság megkapott. Ez ugyanis lehetőséget ad arra, hogy amennyiben bekövetkezik egy csődhelyzet, úgy a kormány azonnal közbeléphessen. Ennek módjáról az államtitkár nem számolt be, ám mint mondta, amennyiben mégis előállana e nem kívánt helyzet, úgy a kormány természetesen az adott körülményeknek megfelelően fog fellépni. Azt is elmondta, az elmúlt időszakban lefolytatott tárgyalások során elérték, hogy a nagyobb kereskedelmi láncok hosszabb távú megrendelői szerződéseket kössenek a szóban forgó húsipari cégekkel, ami komoly működési biztonságot nyújthat a társaságoknak. – A húspiacon nagyon kemény verseny folyik a cégek között, s a magyar vállalatoknak nemcsak egymással, hanem a többnyire versenyképesebb uniós szereplőkkel is meg kell küzdeniük – hívta fel a figyelmet egy korábbi sajtóközleményben Kapuvári József. A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint a tisztességes piaci versenyt leginkább a magas általános forgalmi adót (áfa) elcsaló feketepiaci szereplők lehetetlenítik el.
Mint mondta, amennyiben ezen nem sikerül változtatni, a hazai piacon jelentős részesedésű húsfeldolgozók sora mehet tönkre. Úgy vélte, az áfa kulcsának lényeges csökkentése nélkül nem sikerülhet a piac megtisztítása, ami szerinte lehetetlenné teszi a tisztességesen működő társaságok megerősödését.
(Magyar Nemzet, Dénes Zoltán, 2012. szeptember 25.)