Eredményes volt az elmúlt két évben a kormányzati fellépés, aminek nyomán tisztult a piac, és már a kereskedelmi láncok, illetve a feldolgozók is elsősorban a hazai zöldségeket, gyümölcsöket vásárolják fel. Sokat segített, hogy sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni az érintett feleket, és a folyamatos ellenőrzéssel visszaszorult a feketepiac.

Elmaradtak az idén a korábban évről évre visszatérő zöldségés gyümölcstermelői tüntetések, illetve az alacsony árakról és veszteséges termelőkről szóló hírek is. Emlékezetes, az előző kormány idején rendszeresek voltak az olyan megmozdulások, amelyek során többek között meggyet borítottak a Kossuth térre, a Parlament elé, vagy almahegyekkel barikádozták el a nagyobb feldolgozók bejáratát. A jobb helyzet legfőbb oka, hogy sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni az érintett feleket, és folyamatos ellenőrzéssel visszaszorítani a feketepiacot – mondta megkeresésünkre Budai Gyula. A Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára beszámolt róla, hogy az érintett ágazatok összes szereplőjével sikerült egyeztetni és egyértelművé tenni mindenki számára a piaci helyzetet. A termelők általában vállalták a jó minőségű és megfelelő mennyiségű termény leszállítását, amiért cserébe a feldolgozók és a kereskedők tisztességes árat kínáltak. Ezt a folyamatot – tette hozzá – kiemelt és folyamatos élelmiszer-biztonsági, illetve adó- és vámhivatali ellenőrzésekkel is igyekezett megtámogatni a kormányzat.

Megoldást találtunk arra, hogy méltányos áron lehessen értékesíteni a hazai termést, miközben a minőségre is jelentős súlyt fektettünk – mondta Mártonffy Béla. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) elnöke kiemelte: az utóbbi két évben elmaradtak az árzuhanások, aminek legfőbb oka, hogy célba értek a zöldség- és gyümölcspiaci marketingakciók, illetve a kormány erőteljes fellépése nyomán az áruházláncok és a nagyobb feldolgozók is már partnerként viszonyulnak a magyar termelőkhöz. Lényegében azt lehet mondani – fejtette ki –, a magyar termékeket népszerűsítő akciók nyomán a polgárok bárhol is vásárolnak, első dolguk megnézni a termény származási helyét. Ez a kereslet visszahatott a kereskedelemre, amely kénytelen volt alkalmazkodni az új helyzethez. Azért is – tette hozzá –, mert a folyamatos és célirányos ellenőrzéssel ki lehetett szorítani az ócska, magyar színekbe átcsomagolt külföldi gyümölcsöt a hazai piacról, aminek köszönhetően könnyebben talált utat a boltok polcaira a jó minőségű hazai termény.

(Magyar Nemzet, 2013.08.14.)