Ángyán József a nürnbergi BioFachon, a biotermékek világvásárán számolt be a magyar EU-elnökség genetikailag módosított szervezetekkel kapcsolatos elképzeléseiről 2011. február 16-án.
Megtiszteltetés számomra, hogy beszámolhatok Önöknek a Magyar Európai Uniós Elnökség genetikailag módosított szervezetekkel kapcsolatos elképzeléseiről. A legfontosabb kérdés számunkra az ún. GMO-csomag, amely lehetőséget biztosít a tagállamok számára, hogy az EU-ban közösségi szinten engedélyezett génmódosított fajták termesztését korlátozzák, illetve megtiltsák saját területükön. Ezzel az új javaslattal a GMO-k társadalmi-gazdasági hatásait is figyelembe vehetik.
A tagállamoknak és az Európai Unió különböző intézményei (Európai Parlament, Európai Bizottság, Tanács) jogi tanácsadó szolgálatainak véleménye ezen lehetőségekről nagyon eltérő. Komoly aggodalmak merültek fel az utóbbi hónapokban, melyek lassíthatják az új GMO-csomag javaslat fejlődési iramát.
Ezek főleg a javaslat jogi alapját, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) elvárásaival és az EU belső piacával való összeegyeztethetőséget kérdőjelezik meg. Ezen felül aggodalmak merültek fel a 2008-as Tanácsi Következtetésekre adott válaszintézkedéseket illetően is. A javasolt területek, amelyekre hivatkozni lehetne a tiltás indoklásakor a következők:
• a közerkölcs, beleértve a vallási, filozófiai és etikai aggályokat,
• a közrend védelme,
• a különböző termékekben lévő GMO szennyeződések elkerülése érdekében hozott tiltás, például a méz szennyeződésének elkerülése,
• a biotermesztés és a hagyományos mezőgazdaság esélyeinek védelme,
• társadalmi, például vidékfejlesztési célok, amelyben meg kívánjuk őrizni a hagyományos termelési és foglalkoztatási módokat egy adott régióban,
• város és vidéki tervezés,
• a társadalmi tradíciók és hagyományos farmergazdálkodás megőrzése,
• kulturális örökség védelme,
• a természetes táji jellemvonások gondozása,
• a táj, az élőhelyek, ökoszisztémák, és azok szolgáltatásainak védelme.
A magyar elnökség keményen és elkötelezetten dolgozik azon, hogy előrelépést érjünk el az ügyben, és egy védhető, megvalósítható, és használható alapot biztosítsunk, mely alapján a Tagállamok eldönthetik, hogy engedélyezik-e a területükön a GMO termesztését vagy sem. Emellett természetesen keményen dolgozunk azon is, hogy szigorítsuk a jelenlegi európai uniós engedélyezési rendszert.
Továbbá nagyon fontosnak tekintjük az Európai Unió polgárai jogainak megerősödését. 2010-ben több mint egy millió szavazatot gyűjtöttek össze a GMO-mentes Európa érdekében. Ez az első GMO kérdést érintő európai uniós polgári kezdeményezés, amelyet sikerre vittek. A magyar elnökség az Európai Bizottságra nyomást fog gyakorolni, hogy válaszoljon a polgárok kezdeményezésére és vegye figyelembe a köz akaratát.
Remélem, hogy egyetértenek a magyar elnökség céljaival. Mindenkinek hasznos időtöltést kívánok a BioFach-on!
(Vidékfejlesztési Minisztérium, Parlamenti Államtitkárság)