A miniszterelnök a vidékfejlesztési miniszter javaslatára dr. Horváth Zsoltot, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkárát - 2011. augusztus 30-ai hatállyal – felmentette.
A Vidékfejlesztési Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárát egy évvel ezelőtt kereste meg a tárca vezetése, hogy vegyen részt a soros európai uniós elnökség előkészítő szakaszában és az elnökség alatt a tárca munkájában.
Dr. Horváth Zsolt korábban éveket töltött külszolgálatban és nagy diplomáciai tapasztalattal rendelkezik. A helyettes államtitkár egy évre vállalta a felkérést. Az EU-elnökség befejeztével, a tárca vezetőjével egyeztetve maga kezdeményezte felmentését, és nyugdíjba vonult.
Mint ismeretes a Vidékfejlesztési Minisztérium és egyben a magyar elnökség kiemelkedő sikere, hogy az agrárminiszterek a minősített többséget jóval meghaladó támogatással elfogadták a Közös Agrárpolitika (KAP) 2013 utáni jövőjéről szóló következtetéseket. Eldőlt, hogy az EU a jövőben is támogatja a mezőgazdaságot, a termelést, a gazdákat.
A magyar elnökségnek Ausztriával, Csehországgal, Luxemburggal és Szlovákiával együttműködve sikerült elérni, hogy a Közös Halászati Politika a jövőben támogassa az édesvízi halgazdálkodást.
Változás lesz az élelmiszercímkézésnél. Ezentúl olvashatóbbak lesznek a feliratok, és kiterjesztik azoknak az élelmiszereknek a körét, amelyeknél kötelező lesz a származási ország feltüntetése.
A magyar Elnökség jelentős előrehaladást ért el a tejpiaci szabályozásban is. A tejcsomag a tejtermelők alkuerejét erősíti, és szerződéses kapcsolatait szabályozza, javítja.
A Környezetvédelmi Tanácsban több mint két éve húzódó vita után a miniszterek egyhangú megállapodást kötöttek az elektronikus hulladékok begyűjtési és hasznosítási arányának növeléséről.
A magyar elnökség a rendkívüli, váratlan helyzeteket is sikeresen megoldotta. A németországi dioxinszennyezés idején Fazekas Sándor határozott és következetes fellépésének köszönhetően a Tanács támogatást szavazott meg az eladhatatlan sertéshús készletek három hónapos lefagyasztására. Ezzel sikerült megmenteni az európai sertéshúspiacot az összeomlástól.
A németországi kólijárvány idején Fazekas Sándor összehívta a miniszterek rendkívüli Tanácsülését, ahol döntöttek a zöldségtermelők kártalanításáról. Az Európai Bizottság a Tanács javaslatára 210 millió euróra megemelte a kártérítés összegét. A bizottság várhatóan éppen ma dönt arról, hogy melyik tagállam mennyi kártalanítást kap.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)