Néhány héten belül befejeződik a magyarországi tápanyag-csökkentési projekt, amelyről a budapesti Novotel Szállóban tartottak záró nemzetközi tudományos tanácskozást.
A beruházás célja a Duna magyarországi szakaszán a tápanyagterhelés csökkentése, és ez által a Fekete-tenger vízminőségének javítása. A projekt eredményeként a Duna-Dráva Nemzeti Park területén újra életre kelnek a Gemenc és Béda-Karapancsa tájegység vizes élőhelyei is.
A mintegy 6,5 milliárd forint összértékű programot a Világbank, a Globális Környezetvédelmi Alap, Budapest Főváros Önkormányzata valamint a Vidékfejlesztési Minisztérium finanszírozta.
A projekt két fejlesztést támogatott. Egyrészt megépült a tápanyag-eltávolítási fokozat az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepen, ahol így lehetővé vált 3. fokozatú tisztítás, vagyis a nitrogén és a foszfor eltávolítása a szennyvízből. Másrészt több ezer hektárnyi vizes élőhelyet rehabilitáltak a Gemenc és Béda-Karapancsa térség vízellátásának javításával. Ennek hatására nő a terület nitrogén- és foszformegkötő képessége, a vízjárás pedig közelíteni fog a természetes állapothoz.
Az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep bővítésekor a meglévő levegőztető medencék átalakításával és új műtárgyak építésével egy eleveniszapos nitrogéneltávolítási technológia valósult meg, kiegészítve kémiai foszforeltávolítással.
A Duna-Dráva Nemzeti Park területén elvégezték az erősen feltöltődött holt- és mellékágszakaszok kotrását, és olyan vízvisszatartást szolgáló műtárgyakat (zsilipeket, küszöböket) építettek meg, amelyek segítségével a hullámtérre kilépő vizek hosszabb ideig a Duna mellék- és holtágaiban tarthatóak.
A víz tápanyagterhelésének csökkentése mellett a beruházás kedvezően befolyásolja az erdőgazdálkodást és a vadgazdálkodást is. Várhatóan fellendül majd a horgászat és az ökoturizmus- így a projekt a környezetvédelmi előnyökön túl- a térség gazdasági fejlődésére is jótékony hatással lehet.
A magyarországi beruházás része a Duna menti és fekete-tengeri országokat érintő 280 millió dolláros összköltségvetésű 10 projektnek, amelyeknek célja, hogy a Duna vizének tisztábbá tételével csökkenjen a Fekete-tenger szennyezése.
A kétnapos budapesti tanácskozáson a magyar kutatók mellett számos külföldi előadó is részt vett. A záró konferencia bizonyította, hogy a programot széles körű nemzetközi figyelem övezte. A beruházás modellként szolgálhat más országok hasonló projektjei számára, az eredmények felhasználhatóak lesznek a Globális Környezetvédelmi Alap más dunai illetve fekete-tengeri programjainál.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)